Кандидатите за президентския стол в САЩ премериха за първи път сили в пряк ефир.

Според коментара на световните агенции кандидатът на демократите Обама определено води вече с една точка пред съперника си от републиканската партия.

Дебатът състоя в Оксфорд, щата Мисисипи, но бе предаван пряко от голяма част от американските телевизии в това число и от такива гиганти като ABC, CNN и NBC.

Словесният двубой между Маккейн и Обама се разви от темата за икономическата и финансова криза, през Ирак, Иран, Афганистан до Кавказ и Русия.

Относително съгласие противниците имаха по темата за Русия.

Обама и Маккейн единодушно осъдиха конфликта в Грузия и военната намеса на Русия в Южна Осетия.

Въпреки критиката си към позицията и действията на Русия в посока на това, че с агресивното си поведение представлява „заплаха за своите съседи", Обама заяви, че би могъл да работи с руския президент.

За това бе упрекнат от републиканеца Маккейн в „наивност":
„Той не разбира, че Русия извърши сериозна агресия срещу независима Грузия", каза Маккейн и повтори думите си, че в "очите на Путин се четат само три букви: КГБ."

Маккейн в критиката си обвини Русия дори в блокиране на действията и санкциите на ООН и Съвета за сигурност по отношение на Иран.

Срещу предложението на републиканеца за създаване на Лига на демокрацията, насочена срещу Техеран, но в която не влиза Русия, Обама противопостави тезата си за сътрудничество.

Негов основен аргумент е, че само чрез сътрудничество с Русия би могло да се спре разпространението на ядрено оръжие и най-вече на най-сериозната опасност - то да попадне в ръцете на тероризма.

Основна тема - за финансовата криза - и двамата кандидати отново са съгласни в основата.

И Обама и Маккейн поддържат предложения от администрацията пакет от мерки за извеждане на американския банков сектор от кризата.

Като предложена мярка Маккейн бе радикален - неговото решение би било да се съкратят драстично разходите на държавата администрация, с изключение на средствата за военните и отбраната.

Тъкмо обратна бе позицията Обама. Той посочи, че войната в Ирак струва 10 милиард долара месечно и извеждането на войските от там съвсем пряко би се отразило на икономията на държавните разходи.

Преразход на средства, по мнението на Обама, е и изграждането на система противоракетна отбрана в Източна Европа