В интервю за ТАСС президентът на Република Сръбска Милорад Додик говори дали планира да подаде оставка, оцени шансовете за силова намеса на Брюксел в ситуацията на Балканите, предположи какво бъдеще очаква Европа и припомни ролята на Русия за поддържане на стабилността в региона.
Няма законово основание, нито морално, нито друго. Така отговори той на въпрос риск от ареста по време на операцията на Силите за бързо реагиране на Европейския съюз (EUFOR). За това предупреди сръбският вицепремиер Александър Вулин.
Според Додик, Брюксел е прекалено въвлечен в нестабилността и беззаконието в Босна и Херцеговина, които са преминали вече всички възможни граници. Той сравни случая си с кандидата за президент на Румъния Калин Джоржеску и френския крайнодесен лидер Марин льо Пен.
"Но, разбира се, ние смятаме, че техните сили са били разположени по решение на Съвета за сигурност, където Русия участва във вземането на решения и Русия, разчитайки на техния адекватен и честен подход към мисията, се е съгласила с тяхното присъствие за поддържане на мира, каза той. Но вярвам, че отговорните хора ще останат верни на мандата, даден им от Съвета за сигурност, и няма да го надхвърлят. Този мандат не предвижда изпълнение на арести", коментира Додик.
Той беше категоричен, че никога няма да подаде остава под такъв натиск.
"Ще напусна политическата сцена само когато хората в Република Сръбска решат, че така трябва да бъде. Определено не смятам да напускам Република Сръбска, защото там имам всичко - от семейството си до близки хора и се чувствам добре там", заяви Додик.
"Основният закон е на наша страна, а очевидните и масови злоупотреби са на страната на политическото Сараево, особено тази част от босненските мюсюлмани, които са посветени на политическия ислям, който насърчават от три десетилетия на тази територия", смята лидерът на Република Сръбска.
Припомняме, че Босна е в разгара на най-голямата си политическа криза от десетилетия, след като лидерът на босненските сръбски националисти Милорад Додик беше осъден през февруари на една година затвор и му беше забранено да участва в политиката за шест години заради неспазване на решенията на международния пратеник.
В отговор Додик, който е президент на автономната сръбска република на Босна, задейства закони, забраняващи на държавното правосъдие и полиция в региона.
Това ескалира в правното и политическо противопоставяне на Додик и неговите съюзници Русия и Сърбия срещу САЩ и ЕС, и се смята за една от най-големите заплахи за мира на Балканите след конфликтите през 1990 г.
Европейският съюз няма да толерира заплахи за териториалната цялост, суверенитета и конституционния ред на Босна, заяви във вторник върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас, цитирана от "Ройтерс". Всякакви опити за разцепване на страната са неприемливи, каза тя по време на посещение в столицата Сараево.