След 4-годишна блокада, Египет отвори основната връзка на Ивицата Газа към външния свят, предаде АП. Решението на Кайро донесе дългоочакваното спокойствие на гъсто населената палестинска територия и е голямо постижение за управляващата я групировка „Хамас".

Затварянето на граничния пункт „Рафах" от египетска страна и израелската блокада на останалите връзки на Газа със света доведоха до икономическа криза и поставиха голяма част от 1,5-милионното население на областта под своеобразен „домашен арест".

От няколко месеца пунктът „Рафах" работеше с ограничен капацитет, като само на студенти, предприемачи и заминаващи на лечение се позволяваше да влязат в Египет и то не винаги. Според властите, едва 300 човека дневно са минавали границата.

Влезлите в сила днес правила премахват повечето ограничения. Все пак, мъжете на между 18 и 40 години, трябва да кандидатстват за египетски визи - процес, който може да отнеме няколко седмици. От друга страна, жените, децата и по-възрастните мъже е нужно да разполагат единствено с по-лесните за издаване разрешения за пътуване.

В момента атмосферата в района на пункта е спокойна, като палестински полицаи привикват хората от преминаващите автобуси, за да регистрират документите им. „Днешният ден е крайъгълен камък на нова ера", заяви граничният началник от палестинска страна, който добави, че това е първа стъпка към окончателно отпадане на блокадата.

Освен положителните ефекти, повторното отваряне на пункта засилва страховете, че екстремисти ще могат да свободно да влизат и излизат от Газа. Властите в Тел Авив подчертаха това в днешната си информация за минометен обстрел по поле в Израел, идващ от палестинските територии. От Кайро подчертаха, че ще бъдат взети нужните мерки за сигурност, за да не бъде допуснато свободно пътуване на терористи.

Израел и Египет наложиха блокадата след като „Хамас" пое контрола над Газа през 2007г. Еврейската държава ограничи сериозно търговията с палестинската територия, а нейните военноморски сили блокираха морския трафик. Целта на мерките беше да се отслаби смятаната за терористична от Израел групировка „Хамас". Най-сериозно пострада вносът на строителни материали, който беше почти напълно спрян заради опасения за двойната им употреба.

Припомняме, при опит за разбиване на блокадата, няколко чуждестранни активисти бяха убити от израелски командоси, а корабите, тръгнали към Газа - пленени.

След свалянето от власт на Хосни Мубарак през февруари тази година, новите египетски власти оповестиха, че планират да подобрят отношенията си с Газа и „Хамас". Кайро беше и в основата на споразумението между „Фатах" и „Хамас", което отново обедини палестинците.