Европейският съюз разговаря със Съединените щати и други доставчици, като например Норвегия, за увеличаване на доставките на газ за Европа поради загрижеността си относно доставките от Русия. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от "Ройтерс".
Ескалиращото напрежение между Запада и Москва заради Украйна породи опасения относно доставките на руски газ за Европа. През последните месеци цените на синьото гориво скочиха до рекордни нива.
Според фон дер Лайен Русия очевидно не възнамерява да увеличава доставките на газ за Европа въпреки голямото търсене и високите цени, което по думите й е "много странен начин за правене на бизнес от страна на "Газпром".
Има все повече признаци, че Кремъл продължава да използва доставките на газ като средство за упражняване на политически натиск, категорична бе тя.
Изявлението на шефа на ЕК идва, след като стана ясно, че "Газпром" не е заявил допълнителни количества транзит през пунктовете "Суджа", "Сохрановка" и "Велке Капушане".
Москва доставя около 40% от газа в ЕС. Потенциалното въздействие върху тези доставки, в случай че Русия нападне Украйна, е стимул за ЕС да увеличи доставките от други страни.
Припомняме, миналата седмица стана ясно, че "Газпром" увеличава газа за Европа за първи път от два месеца.
Миналия месец от руския газов гигант съобщиха, че от 11 януари насам нивото на запасите в европейските газохранилища "се е преместило в зоната на рекордно ниски нива за дългогодишен период на наблюдение".
Един от факторите за поскъпването на газа в Европа е именно ниското ниво на запълняемост на европейските газохранилища. Други важни фактори за високите цени са ограниченото предлагане от основните доставчици на синьо гориво и все още голямото търсене на втечнен газ от Азия.
Историческият максимум в цената от 2190,4 долара за 1000 куб. м газ беше достигнат в края на декември 2021 г. Тази стойност е няколко пъти по-висока от средните цени на форуърдния пазар през предходните зима и пролет.
MyH4o
на 08.02.2022 в 18:50:23 #8№9, пенцийо, какво цитираш договори от времето на злите комунисти Чети на какви цени България получаваше газта в "зората на демокрацията", чети - https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2006/02/11/235024_bulgariia_-_sdelki_pod_kontrol/ Ествствено е едната страна на прекрати търговски договор, когато от другата се нареди безкрайна опашка от "демократи" с широко отворени гърла и голи задници, завъртени на запад
Boneberg
на 07.02.2022 в 17:50:42 #7Тази лелка хем я сърби,хем я боли!Ми да отиде в Москва и да си поиска !Да не се срамува!Путин не отказва на никой!ЕС уж е силен и богат,пък само едно мрънкане се чува от там!Путин е просто велик политик и това дразни европейските мижитурки .Иначе двата американски смърфа ,кастело и тесния ,могат да си пишат каквото искат! На никого не пречат!
Кастело Белведере
на 07.02.2022 в 16:46:43 #6Че Кремъ използва доставките на газ като средство за упражняване на политически натиск очевадно, заяви го ачик-ачик и жената-мъж митрофанова, че ако правителството слуша ще има едни цени, ако не - други (странното е, че посланичката на враждебната нам страна не бе извикана за протестна нота).
58eng
на 07.02.2022 в 16:35:16 #5Стига лаяли руски тролчета. Спомнете си за Ямбургския договор ,койтоБГ имаше с кочината да 2030г. Какво стана? Аи вашите го денонсираха от много надехост.
ivan-koichev
на 07.02.2022 в 16:18:24 #4"Има все повече признаци, че Кремъл продължава да използва доставките на газ като средство за упражняване на политически натиск," Тия откачалки на какво основание искат Русия да ги дундурка, а те да я лаят непрекъснато, да не би да искат Русия да им дава газта като безплатни социални помощи? Запада не използва ли технологиите си за политически натиск срещу Русия?
ce
на 07.02.2022 в 15:52:39 #3Абе да спре да купува газ бре да видим как тогава руснаците ще изпукат от студ Ама не ес е великодушен и продължава да купува
MyH4o
на 07.02.2022 в 15:46:19 #2Струва ми се, че тук далеч не е посочен основния виновник за високите цени - спотовия пазар (избран от ЕС), и неадекватните марксистко-политически тактики на същия този ЕС. Русия е способна да утрои износа за Европа за дни, но някой трябва първо да го поиска, после да го договори по многобройните си собствени правила
TheSaint
на 07.02.2022 в 15:43:03 #1Много странен, много странен.. колко да е странен.. хората искат да си гарантират инвестициите в добива. Кой е луд да влага в разработването и експлоатацията на находища, а да продава на спот.. я продаде, я не продаде.. бабата се прави леко на ощипана.