Членовете на Европейския парламент (ЕП) във вторник избраха своите 14 заместник-председатели за новия законодателен период, съобщиха от пресцентъра.
На първия кръг от гласуването бяха избрани 11 от тях.
Резултати от първото гласуване
Упражнили правото си на вот: 701. Необходимо абсолютно мнозинство: 333
Новоизбраните заместник-председатели са:
1. Сабине Ферхайен (ЕНП, Германия)
2. Ева Копач (ЕНП, Полша)
3. Естебан Гонсалес Понс (ЕНП, Испания)
4. Катарина БАРЛИ (С&Д, Германия)
5. Пина Пичерно (С&Д, Италия)
6. Виктор Негреску (С&Д, Румъния)
7. Мартин Хойсик (Renew, Словакия)
8. Кристел Шалдемозе (С&Д, ЕКР)
9. Хави Лопес (С&Д, Испания)
10. Софи Уилмес (Renew, Белгия)
11. Николае Щефънуца (Зелените/ЕСА, Румъния)
Резултати от второто гласуване
Упражнили правото си на вот: 674. Необходимо абсолютно мнозинство: 305
12. Робертс Зиле (ЕКР, Латвия)
13. Антонела Сберна (ЕКР, Италия)
14. Юнус Омаржи (Левицата, Франция)
Броят на гласовете, които всеки успешен кандидат получава, и поредността на тяхното избиране, определят тяхното старшинство. По-долу можете да намерите подробно описание на процедурата, включително резултатите от гласуването за всеки кръг.
Избирането на петимата квестори на Парламента ще се състои в сряда.
14-те заместник-председатели и петима квестори, заедно с председателя на ЕП, съставляват Бюрото на Парламента. Бюрото определя правила за гладкото функциониране на Парламента. Наред с другите си задължения, то изготвя предварителния проектобюджет на Парламента и взема решения по административни, кадрови и организационни въпроси.
Портфейлът на всеки заместник-председател или квестор включва неговите специфични отговорности в рамките на Бюрото. Те се възлагат от председателя. В допълнение към ролята си в Бюрото заместник-председателите могат да заместват председателя, включително при председателстването на пленарните разисквания и при представянето на Парламента на конкретни церемонии или дейности, когато е необходимо. Квесторите се занимават с административни въпроси, които засягат пряко самите членове на ЕП, като квесторите имат съвещателен глас в Бюрото.
При избора на членове на Бюрото политическите групи имат за цел да гарантират, че политическите групи имат за цел да гарантират, че съставът на Бюрото отразява до голяма степен числения състав на групите, като също се вземат предвид и резултатите от избора на председател на ЕП.
Припомняме, че по-рано във вторник евродепутатите преизбраха Роберта Мецола за председател на ЕП до 2027 г.
Тя спечели изборите на първия тур на гласуването, където получи абсолютно мнозинство - 562 гласа от общо 699, подадени чрез тайно гласуване на хартиена бюлетина. Тя остава начело на ЕП през първите две години и половина от десетия законодателен мандат.
Тя е третата жена-председател на Европейския парламент след Симон Вейл (1979-1982 г.) и Никол Фонтен (1999-2002 г.).
В обръщение към Европарламента след избирането ѝ Мецола заяви: "Заедно трябва да отстояваме политиката на надеждата, на мечтата, която е Европа".