Днес Европейският парламент прие забрана за употребата на пластмасови изделия за еднократна употреба, съобщи пресслужбата на ЕП.

От 2021 г. трябва да се прекрати употребата на пластмасови чинии и прибори, сламки, пръчки за балони, клечки за уши. Забрана се налага и за оксоразградими пластмаси и съдове за храна, както и чашки изработени от експандиран полистирен.

Забраната беше подкрепена от 560 евродепутати 35 се обявиха против нея, 28 се въздържаха. Така евродепутатите одобриха постигнатото по-рано споразумение на министрите от ЕС.

Държавите се договориха да орежат пластмасите за еднократна употреба до 2030 г.

Държавите се договориха да орежат пластмасите за еднократна употреба до 2030 г.

Но страните не успяха да договорят по-радикални действия

Рестрикцията не засяга пластмасовите бутилки, които ще продължат да са в употреба и след 2021 г., но ще се рециклират.

До 2019 г. в държавите членки трябва да достигнат целта от 90% за събиране на пластмасовите шишета, като те трябва да бъдат с поне 25% рециклирано съдържание до 2025 г. и 30% до 2030 г.

Със споразумението се засилва прилагането на принципа "замърсителят плаща" - по-специално за тютюна, като се въвежда разширена отговорност за производителя. Този нов режим ще се прилага също и за риболовните приспособения, като разходите за събирането на изгубените в морето мрежи се поемат от производителя, а не от рибарите.

Според Европейската комисия, повече от 80% от отпадъците по плажовете са от пластмаса. Посочените продукти в забраната покриват 70% от всички морски отпадъци. Поради бавното си разграждане, пластмасата се натрупва в моретата, океаните и плажовете в ЕС и по света. Пластмасови остатъци са открити в морските обитатели - тюлени, китове, морски костенурки и птици, в рибата и ракообразните, следователно и в хранителната верига на човека.

Във Филипините намериха мъртъв кит с 40 кг пластмаса в стомаха

Във Филипините намериха мъртъв кит с 40 кг пластмаса в стомаха

Човекът "вижда сметката" на живота на планетата