Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че отношенията между Европейския съюз и Китай са достигнали "ясна повратна точка", след напрегната еднодневна среща на високо равнище в Пекин. Визитата, отбелязваща 50 години дипломатически отношения, премина под знака на дълбоки различия в сферата на търговията, инвестициите и войната в Украйна, предава "Ройтерс".
Фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Антониу Коща се срещнаха с китайския президент Си Цзинпин и премиера Ли Цян. Европейските лидери поставиха редица ключови въпроси, включително прекомерния търговски дисбаланс, ограничителните мерки върху вноса на електромобили и затруднения достъп до китайския пазар за европейските компании.
"Повдигнахме открито и ясно нашите опасения. Част от тях получиха конструктивен отговор. Очакваме конкретни действия от китайска страна, особено по отношение на пазарния достъп и справянето с индустриалната свръхпроизводителност", заяви фон дер Лайен на пресконференция след срещите.
От своя страна президентът Си Цзинпин призова Европейския съюз да "управлява разумно различията" и да не прибягва до икономически рестрикции. Той настоя, че проблемите на Европа не произтичат от Китай и предупреди срещу затварянето на европейските пазари.
ЕС вече предприе действия срещу китайския внос, включително започване на разследвания за дъмпинг при електромобилите и ограничения в областта на държавните субсидии. Блокът отчита рекорден търговски дефицит с Китай в размер на 305,8 млрд. евро за изминалата година.
Друг важен акцент в разговорите бяха ограниченията върху износа на редкоземни елементи от страна на Пекин - суровини, жизненоважни за производството на батерии и електроника. Фон дер Лайен заяви, че е постигнато съгласие за създаване на подобрен механизъм за координация и прозрачност при доставките.
Двете страни подписаха и съвместно изявление по въпросите на климата, като поеха ангажимент за по-тясно сътрудничество в областта на енергийния преход, нисковъглеродните технологии и управлението на метановите емисии.
В геополитически план ЕС отново призова Китай да използва влиянието си върху Русия за прекратяване на войната в Украйна. Фон дер Лайен подчерта, че "крайната цел трябва да бъде истинско прекратяване на огъня и връщане към масата на преговорите".
Финансовите пазари и анализаторите следят с внимание и паралелните търговски преговори между ЕС и Съединените щати. Според изтекла информация се обсъжда споразумение за 15% тарифа върху износ от ЕС, като потенциална алтернатива на по-суровите рестрикции, заплашвани по-рано от администрацията на президента Доналд Тръмп.
"Нашите отношения с Китай са важни, но стоят на собствена основа и не зависят от трети страни. Въпреки това, колкото по-бързо се постигне яснота в търговската среда, толкова по-добре ще е за европейските компании и икономиката като цяло", каза фон дер Лайен.
Срещата в Пекин затвърди усещането, че отношенията между ЕС и Китай се намират в етап на стратегическо пренастройване - между партньорство, конкуренция и нарастващи системни различия.
oxoo
на 24.07.2025 в 19:17:21 #1Ала-бала на ЕС,смешни и жалки са,камо ли да поставят геополитически въпроси на Китай,превърнаха с болните си амбиции,една не лоша,но необлисмена докрай идея в сабствена клоака!