Външните министри от ЕС приеха нови санкции срещу Сирия, съобщиха от Европейския съвет, цитирани от „Уолстрийт джърнъл".

С новите санкции се увеличава забраната за пътуване и се замразяват активите на шест компании и един човек.

Министрите също така официално одобриха споразумение, постигнато миналата седмица, за изрична забрана на застраховане и презастраховане на оръжейните доставки за Сирия. Миналата година ЕС прие оръжейно ембарго за Сирия.

Санкциите, които подробно ще бъдат публикувани във вторник, са 16-ят кръг от мерки срещу режима в Сирия.

Въпреки че външните министри удължиха мерките, държавите-членки на ЕС не успяха да постигнат споразумение за предложение, което разпорежда на страните да спират и издирват плавателни съдове в техни води, които се смятат, че превозват оръжейни доставки за Сирия.

ЕС наложи редица санкции срещу Сирия, включително забрана за износ на петрол и санкции срещу семейството на президента Башар Асад и топ официални лица.

По-рано днес шефът на външната политика на ЕС Катрин Аштън изрази притеснение относно сваления турски самолет от сирийските сили в петък.

Много сме обезпокоени", изтъкна Аштън преди срещата на външните министри. Тя изрази надежда, че Турция ще се разграничи от военен отговор.

Британският външен министър Уилям Хейг заяви, че атаката е сигнал за засилване на ограничителните мерки срещу Сирия. Френският външен министър Лорен Фабиус обяви, че атаката срещу турския самолет е „крайно неприемливо", докато германският външен министър Гидо Вестервеле изтъкна, че атаката е „неоправдана".

Анкара призова за среща на партньорите от НАТО след свалянето на самолета в петък. Очаква се срещата да се проведе утре.

Някои дипломати от ЕС обявиха, че свалянето на турския самолет може само допълнително да даде тласък за по-агресивни мерки срещу Сирия. Външният министър на Белгия Дидие Рейндерс е един от тези, които настояват за военен отговор срещу Асад и за възможно налагане на зона за забрана на полети.

Освен Сирия министрите ще дискутират и мерките срещу Иран. Очаква се да потвърдят прилагането от 1 юли на пълно петролно ембарго за Техеран.

Хейг изтъкна, че остава вратата отворена за Иран, ако предложи по-добра оферта за програмата за обогатяване на уран.

Не е много късно за Иран да представи по-обещаваща оферта", изтъкна той, допълвайки, че петролното ембарго ще влезе в сила от 1 юли, както се планира.

Ние ще обсъдим по-интензивни санкции, ако няма прогрес", допълни британският външен министър.