Лидерите на Европейския съюз (ЕС) във вторник обвиниха Сърбия за съобщенията за купуване на гласове и други нарушения, допуснати при провеждането на предсрочните парламентарни избори в неделя.
Жозеп Борел, първият дипломат на ЕС, и комисарят по разширяването Оливер Вархейи съвместно призоваха във вторник сръбските власти да разследват всички сигнали за нередности.
Припомняме, че техният призив дойде ден, след като международни наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) заявиха, че гласуването се е състояло при "несправедливи условия".
Кампанията беше помрачена от "остра риторика, пристрастия в медиите, натиск върху служителите в публичния сектор и злоупотреба с публични ресурси", каза ОССЕ.
Двамата висши служители на ЕС също така предупредиха Сърбия за потенциални последици за нейната кандидатура за членство.
"В светлината на тези предварителни констатации и заключения, заключаваме със загриженост, че изборният процес изисква осезаемо подобрение и по-нататъшна реформа, тъй като правилното функциониране на демократичните институции на Сърбия е в основата на процеса на присъединяване на Сърбия към ЕС", се казва в съвместното изявление.
Противници на сръбския президент Александър Вучич излязоха на улицата на столицата Белград в понеделник, за да протестират срещу победата на управляващите Сръбска прогресивна партия (СПП) в проведените в неделя предсрочни парламентарни избори. Протестите продължават и във вторник.
Популистката СПП спечели 46,72% от гласовете. Лявоцентристкият опозиционен алианс "Сърбия срещу насилието" (ССН) е втори с 23,56% от гласовете, а Социалистическата партия на Сърбия е трета с 6,56%.
"Решаващото участие на президента доминираше в изборния процес и използването на името му от една от кандидатските листи, заедно с пристрастията в медиите, допринесоха за неравнопоставени условия на участниците", каза Райнхолд Лопатка, лидер на краткосрочната Наблюдателна мисия на ОССЕ.
Вучич водеше активна кампания за своята Сръбска прогресивна партия, въпреки че не беше в избирателната листа "Александър Вучич-Сърбия не трябва да спира".
Наблюдателите казаха още, че са регистрирали злоупотреба с публични ресурси, липса на разделение между официални функции и предизборни дейности, както и сплашване и натиск върху избирателите, включително случаи на купуване на гласове.
Опозиционният алианс ССН късно в неделя се оплака от "големи нарушения на изборната процедура, включително миграция на гласоподаватели, подкупване и манипулиране на изборните резултати и поиска повторение на местните гласувания за градския съвет на Белград.
В неделя в Сърбия се проведоха предсрочни парламентарни избори. В тях участваха общо 18 партии и коалиции. Местни избори се проведоха и в 65 общини в Сърбия, включително в столицата Белград.
През ноември президентът Вучич обяви разпускането на Народната скупщина и определи дата за предсрочни избори на 17 декември. Необходимостта от избори беше повдигната през пролетта, непосредствено след две масови убийства. В страната избухнаха протести под лозунга "Сърбия срещу насилието".
През септември опозиционните партии призоваха за предсрочни избори, а през октомври се споразумяха да издигнат единна листа с кандидати както за изборите за Скупщина, така и за местните избори в Белград, който традиционно се смята за крепост на опозицията.
Новата опозиционна коалиция се нарича "Сърбия срещу насилието".