Страните, които са членки на Европейския съюз (ЕС), няма да искат природни ресурси от Украйна в замяна на предоставената помощ. Това изявление направи председателят на Европейския съвет Антониу Коща в интервю за Suspilne, цитирано от УНИАН.
"През последните три години ЕС беше основен донор в подкрепа на Украйна и ние правим това за Украйна, за украинците, както и за европейската сигурност и не си връщаме никакви природни ресурси в Украйна", подчерта той.
В същото време, говорейки за споразумението за минералните ресурси между Украйна и Съединените американски щати, Коща каза, че Украйна е суверенна държава, която "има суверенно право да управлява своята територия и да преговаря на международно ниво".
Припомняме, че президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви на 24 февруари, че очаква скоро сделката за полезни изкопаеми с Украйна да бъде постигната.
Той каза, че може да се срещне с президента на Украйна Володимир Зеленски по-късно тази или следващата седмица, за да подпечата споразумението.
"Той може да дойде тази или следващата седмица, за да подпише споразумението, което би било хубаво", каза Тръмп за Зеленски. В даден момент ще се срещне и с руския президент Владимир Путин.
Той направи изявлението по време на срещата си в Белия дом с френския си колега Еманюел Макрон.
Миналата седмица Зеленски отхвърли исканията на САЩ за 500 милиарда долара в минерални богатства от Украйна, за да се отплати на Вашингтон за военновременна помощ. Той каза, че Съединените щати не са предложили конкретни гаранции за сигурност в споразумението.
Сделката беше предложена от министъра на финансите на САЩ Скот Бесент, който посети Киев. Financial Times (FT) писа, че министърът е донесъл в Киев документ, който Тръмп е искал Зеленски да подпише, преди Бесент да се върне във Вашингтон.
Украйна беше домакин на европейски лидери, за да отбележи три години на всеобща война с Русия, докато висши американски служители останаха настрана.
Сред посетителите бяха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейския съвет Коща и лидерите на Канада, Дания, Исландия, Латвия, Литва, Финландия, Норвегия, Испания и Швеция.