Европейският съюз ще приеме над 60 000 от най-уязвимите бежанци в периода 2024-25 г., съобщава "Ройтерс".
Това е леко увеличение спрямо предишни години. Блокът отхвърли критиките, че е по-гостоприемен за украинците отколкото за останалите нуждаещи се.
Европейския комисар по вътрешните работи Илва Йохансон заяви на Световния бежански форум в Женева, че ще бъдат предоставени около 61 000 места за презаселване и хуманитарен прием.
Презаселването е прехвърлянето на бежанци от страна на убежище в друга държава. Някои богати страни, включително Швейцария, която не е членка на ЕС, временно преустановиха такива приеми, като мотивираха решението си с натиск върху своите системи за даване на убежище.
"Щастлива съм да съобщя, че за 2024 г. и 2025 г. имам обещания от 14 страни членки за презаселване и хуманитарен прием за повече от 60 000, всъщност почти 61 000 души", отбеляза Йохансон.
"Това означава, че сме на същото ниво или на малко по-високо спрямо предишните години, така че няма намаление".
Йохансон не уточни за кои държави става дума.
За настоящата година около 17 държави от ЕС са поели ангажименти за презаселване, като Германия, Франция и Испания са трите най-щедри страни в това отношение, става ясно от документ на ЕС.
Върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди заяви преди форума, че много западни политици стават все по-негостоприемни пред потока от бежанци и ги призова да направят повече.
Освен това ЕС предоставя защита на над 4 милиона украински бежанци, избягали след нахлуването на руските сили през февруари 2022 г.
На въпрос дали ЕС предпочита украинските бежанци пред тези от други страни, Йохансон отвърна: "Ние не се отказваме от презаселването, всъщност дори малко го увеличаваме. Така че не е вярно. Въпросът не е или-или, а и двете".