Лидерът на Европейския съюз Шарл Мишел предупреди в петък, че войната Израел-Хамас може да създаде вълна от бежанци, насочващи се към Европа, повишавайки риска от стимулиране на антимигрантските сили, задълбочаване на разделенията и разпалване на напрежението между поддръжниците на Израел и палестинците.
"Вижте, ако има повече трудности на регионално ниво, веднага ще имаме огромни трудности на европейска земя заради бежанците", каза Мишел в интервю за "Асошиейтед прес".
"И знаем как може да се използва от някои политически групи в ЕС, за да подхранват някои противоречия и да направят ЕС по-фрагментиран", каза той, добавяйки, че това може да увеличи поляризацията по един от най-спорните въпроси в много европейски нации.
"Знаем, че в нашите общества в ЕС също има различни чувства, емоции сред нашите граждани и това е много важно да не внасяме трагичния конфликт в рамките на ЕС", каза той. "Това не е моментът да имаме повече трудности в ЕС."
Една седмица преди срещата на върха ЕС-САЩ във Вашингтон с президента Байдън, двамата дългогодишни трансатлантически партньори бяха обхванати от все по-сериозни дипломатически усилия да предотвратят ескалацията на войната.
В петък Израел предупреди цивилните, живеещи в северната част на Газа, която има население от повече от 1 милион души, да напуснат района преди очаквана наземна офанзива на израелските военни в отговор на шокираща и брутална атака от Хамас преди близо седмица.
За да има незабавно въздействие, тъй като битката около Газа се засилва, Мишел призова за увеличаване на незабавния обхват до нации като Египет, който би бил естествена точка за приемане на тези, които бягат от съседна Газа.
Това би означавало, че международната помощ ще трябва да се увеличи.
Въпреки това Египет твърди, че вече е домакин на милиони бежанци и сигнализира нежеланието си да приеме много повече от Газа.
"Можете да си представите какво означава това за такава страна с някои финансови и икономически предизвикателства. Това означава, че трябва да се ангажираме с тези страни, за да видим какво можем да направим, за да подкрепим инициативите, предприети от някои лидери в региона, предприети от някои в ООН, за да позволят някакъв коридор, хуманитарен коридор", каза той.
До септември най-новите данни на ЕС показват, че 194 269 мигранти са пристигнали по незаконни маршрути през 2023 г. Блокът вече е дълбоко разделен относно това как да се справи с новите пристигащи, между тези, които подкрепят инициативите на Брюксел, фокусирани върху разпределянето на мигранти между членовете в акт на солидарност и такива, като Унгария или Полша, чиито крайнодесни правителства категорично отказват да поемат каквато и да е споделена отговорност за мигрантите, пристигащи в други държави-членки.
Мишел също така призова дипломати и правителствени служители да се разпръснат из целия регион в опит да овладеят кризата.
"Толкова е важно да се ангажираме със страните в региона, въпреки всички различия по много теми. Опитваме се да направим всичко възможно, за да сме сигурни, че няма да се сблъскаме с регионална ескалация, която би била трагедия първо за региона, за хората в региона, но също така и за света", каза той.
В това отношение ЕС иска да бъде в перфектна крачка със Съединените щати. След като изрази пълната си подкрепа за Израел след атаките на Хамас, ЕС сега също призовава Израел да гарантира, че всякакви военни действия в и около Газа остават в рамките на международното право.
"Общата позиция показва много ясно, че вярваме в международното право. Вярваме в тази идея, че основните принципи, които трябва да се спазват, се спазват, включително когато има такава трагедия", каза той.
Мишел добави, че напълно разбира страстите, когато хората са подложени на атака като тази от Хамас. Той се върна към времето си като министър-председател на Белгия, когато тя беше засегната от терористични атаки през 2016 г., които убиха 33 души при съвместни атентати на летище и метро.
Той каза, че за Франция не е по-различно, като тя също е била нападната от бойци на Ислямска държава, с повече от 200 убити.
"Много добре си спомням, че беше изключително трудно, защото бяхме шокирани, изключително шокирани. В същото време много бързо разбрах, че е важно никога да не забравяме, че сме демократична страна и трябва да защитаваме сигурността на нашите граждани с демократични инструменти", каза той, като посочи, че Израел сега е изправен пред същото предизвикателство.
Мишел и президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще обсъдят същите въпроси на трансатлантическата среща на върха във Вашингтон следващия петък, когато продължаващата подкрепа за Украйна също ще бъде на първо място в дневния ред.
Бяха повдигнати въпроси дали трансатлантическите партньори, особено Съединените щати, ще могат да запазят същия интензитет на подкрепа сега, когато Израел е друг съюзник в остра нужда.
Мишел настоя, че със сигурност за ЕС това е извън съмнение. "Можете да разчитате на мен лично, но и на европейското ръководство да бъде много ясно: ние сме с Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, защото това е фундаментално за нашето общо бъдеще."