Европейският съюз обмисля да позволи на руска банка под санкции да създаде дъщерно дружество, което да се свърже отново с глобалната финансова мрежа, съобщават "Ройтерс" и "Файненшъл таймс".
Целта е да бъде предпазена черноморската сделка за зърно, която дава възможност на Украйна да изнася храни на световните пазари.
Източници, запознати с въпроса, уточняват, че планът, предложен от Москва чрез преговори с посредничеството на ООН, ще позволи на банката да създаде дъщерно дружество, което да обработва плащанията, свързани с износа на зърно.
На новото дружество ще бъде разрешено да използва Международната платежна система SWIFT, от която бяха изключени най-големите руски банки след инвазията в Украйна миналата година.
Междувременно постоянният представител на Русия в Службата на ООН Генадий Гатилов заяви, че няма основания за поддържане на "статуквото" на черноморската зърнена сделка, която изтича на 18 юли.
По негови думи изпълнението на условията на Русия за удължаване на споразумението "закъснява". Едно от тези условия е именно повторното свързване на Руската земеделска банка към системата за банкови плащания SWIFT.
"Русия многократно е удължавала сделката с надеждата за положителни промени", подчерта Гатилов в интервю за в. "Известия". "Това, което виждаме сега, обаче не ни дава основание да се съгласим със запазване на статуквото".
Черноморската инициатива за зърно, сключена между Русия и Украйна с посредничеството на ООН и Турция през юли 2022 г., имаше за цел да предотврати световна продоволствена криза, като позволи на украинското зърно, блокирано заради руската инвазия, да бъде безопасно изнесено през черноморските пристанища.
Миналата седмица ООН изрази загриженост, че от 26 юни насам не са регистрирани нови кораби по споразумението - въпреки подадените заявления от 29 плавателни съда.
projekt
на 03.07.2023 в 15:33:46 #3Наско, ти сигурен ли си че некачественото украинско зърно не отива за храни, например в България. вярваш ли в проверките на нашите институции. аз лично не бих се обзаложил за това. колко пъти разни неправителствени организации като "Активни потребители" правят какви ли не проверки за некачествени храни, но агенцията за контрол на храните.....ни дума, ни вопъл, ни стон. все оправдание че нямат достатъчни хора. при условие че има казват кой производители са измамници, от агенцията пак не намират време да проверят конкретни производители или вносители. колко скандали имаше с фирмата която уж проверява стоките на Капитан Андреево.....и какво. НИЩО .всички казват че тирове влизат без реална проверка, но институциите казват че всичко е наред. показват изследвания от независими, акредитирани, лаборатории че в определени марки мляко, масло, сирене, салам и т.н. има проблеми, само от институциите мълчат......
NaskoZashtoto
на 03.07.2023 в 10:45:05 #2Всяка новина за “зърнената сделка” е предпоследна. Чакаме крайния срок, тогава ще се види. “Ефтиното” за Европа украинско зърно е резултат на безмитния режим за внос. На борсите цената му е много близо до руско, американско и индийско, но за тях важат мита, които ги оскъпяват чувствително. А ниското му качество (в голяма част от случаите) препятства употребата му за производство на храни за хора и затова се употребява за фураж.
projekt
на 03.07.2023 в 08:57:20 #1каква зърнена сделка. нали се разбра че украинското зърно идва в Европа за да подбива цените на европейските производители. а лошото е че идва евтино украинско зърно, а се продава на високи цени и никой в Европа не разбра нищо и не усети по ниски цени. накрая Европа пак дава пари за подпомагане на европейските фермери, за да може УКРАЙНА да продава и да плаща с тези пари оръжията на САЩ. докато Европа подпомага, САЩ продава......тъпите европейски политици се чудят как да угодят на господарите от Вашингтон.....