Европейският съюз очерта стратегията си за преговорите за излизането на Великобритания от Общността, която предполага, че преговорите за търговско споразумение могат да започнат, едва след като бъде постигнат "достатъчен напредък" по уреждането на развода с Обединеното кралство.

Насоките, пуснати в обръщение от председателя на Европейския съвет Доналд Туск, се обявяват за "поетапен подход" в преговорите.

Проектът с насоки ще бъде изпратен на 27-те страни членки на ЕС за одобрение. Те ще зададат тона на двугодишните преговори.

Проектът с насоки, видян от БиБиСи, призовава за "поетапен подход, давайки предимство на подредено изтегляне".

Говорейки на пресконференция в Малта, Туск заяви, че въпреки че преговорите несъмнено ще бъдат трудни, той се надявал всички страни ще подходят към тях с позитивно отношение.

"Европейският съюз на 27-те страни членки няма да преследва наказателен подход - Брекзит сам по себе си вече е достатъчно наказателен", подчерта Туск.

Великобритания използва пълномощия от Хенри VIII за чистка на законите на ЕС

Великобритания използва пълномощия от Хенри VIII за чистка на законите на ЕС

Промените са част от "Големия закон за анулиране"

Водещите фигури в ЕС изтъкват, че Обединеното кралство трябва първо да договори условията си по излизането от Общността преди преговорите да могат да се насочат към бъдещите отношения между двете страни. Лондон призова за едновременни преговори.

Британският премиер Тереза Мей официално задейства процедурата по Брекзит в сряда, изпращайки писмо на Брюксел.

Доналд Туск, който в момента е в Малта на срещата на Европейската народна партия, се очаква да изпрати проекта за насоки на 27-те страни членки на ЕС до обяд българско време.

Великобритания задейства излизането си от ЕС

Великобритания задейства излизането си от ЕС

Връчи писмото си за Брекзит в Брюксел

Европейският съвет възнамеряваше да публикува насоките на сайта си веднага, но БиБиСи са разбрали, че две страни членки на ЕС са се противопоставили.

Насоките съдържат общо изложение на принципите и влизат в някои подробности относно това как ЕС възнамерява да бъдат структурирани преговорите.

Това означава следното:

- Първоначални преговори в продължение на няколко месеца по развода - широко споразумение по условията на раздялата.

- След това няколко месеца на преговори по формата на бъдещото търговско партньорство.

- И накрая - вероятно най-трудната фаза - преговори относно прехода между пълно членство сега и изцяло нови отношения в бъдеще.

Вчера френският президент Франсоа Оланд заяви пред британския премиер Тереза Мей, че споразумението за излизането на Великобритания трябва да бъде договорено първо, което е общосподелена позиция на европейските лидери, които изтъкват, че няма да позволят на Великобритания да си подбира изгодни само на нея условия.

ЕС също така се съсредоточава върху гарантирането на правата на гражданите си във Великобритания. Уреждането на финансовите сметки на Великобритания с Брюксел евролидерите очакват да възлезе на повече от 60 млрд. евро.

Условията по излизането ще бъдат трудни за договаряне, защото те ще включват теми, по които във Великобритания се водят тежки спорове, включително свободата на движение на хора и ролята на Съда на Европейския съюз.