Европейският съюз ще намали политическите контакти с Грузия и ще обмисли замразяване на финансовата помощ за правителството, след като то прокара противоречивия закон за "чуждестранните агенти", каза в понеделник върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел, цитиран от "Ройтерс".
Говорейки след среща на външните министри на блока в Люксембург, Борел каза, че грузинското правителство отдалечава страната от ЕС, към който тя официално се стреми да се присъедини.
"Ако правителството не промени курса на действие, Грузия няма да напредне по пътя към Европейския съюз", каза той.
"Ние ще намалим нивото на нашите политически контакти. Ще обмислим спиране на финансовата помощ за правителството", каза той пред репортери.
Борел каза, че ЕС ще увеличи подкрепата си за гражданското общество и медиите и ще "адаптира мерки", ако е необходимо. Той каза, че ЕС също ще преразгледа подкрепата си за Грузия чрез фонд за военна помощ.
Грузинският закон, който изисква организациите, получаващи повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "агенти на чуждо влияние", беше критикуван от вътрешни и международни критици като авторитарен ход в стила на Кремъл.
Управляващата партия в Грузия го защити като необходима стъпка за осигуряване на прозрачност на финансирането.
Борел каза, че 26 от 27-те членки на ЕС споделят мнението, че правителството отдалечава Грузия от пътя към ЕС.
Той не назова името на въздържалата се страна, но дипломати казаха, че това е Унгария. Будапеща се опита да ограничи чуждестранното финансиране на НПО и политически актьори у дома и поддържа топли връзки с Русия, която се стреми да запази влияние в Грузия.
В продължение на два месеца противниците на грузинския законопроект организираха едни от най-големите протести след независимостта от Москва през 1991 г., за да се опитат да отхвърлят закона.
"Ние подкрепяме грузинския народ и неговия преобладаващ избор в полза на демокрацията и бъдещето на Грузия в Европейския съюз", каза Борел.
projekt
на 27.06.2024 в 14:37:49 #3мда........ето това се казва "не намеса" даваме ви пари да правите каквато искате, ама ако не правите това което ви кажем....ще ви спрем парите. браво на тая демокрация. в най голямата демокрация - САЩ, има такъв закон от много отдавна. и той се грижи за това ако получаваш пари от някой да го обявиш за да е знае. имат закон за лобизма също така. в Европа обаче било лошо да има такива закони. а и какво лошо има в това ако в България знаем че Костадинов получава 1 000 000 евро от Русия и знаем че Киро получава 1 000 000 от САЩ....какво лошо има в това (имената на политиците са измислени и всяка прилика с действителни лица и събития е случайна) какво лошо има в това да знаме коя партия, кой политик от къде получава пари. защо ако получаваш пари от Русия или Китай е лошо, а когато получаваш от САЩ или ЕС е добре нека помислим дали Киро който е получил 1 000 000 от САЩ, когато дойде момента да гласува закон или концесия.....чий интереси ще брани. на България или на САЩ........
Опако
на 25.06.2024 в 18:08:20 #2Доста тенденциозно твърдение, къде в ЕС има такъв закон - може би в България, а, руски кавал смотан?
shtimpo
на 25.06.2024 в 13:09:46 #1“Европейският съюз ще намали политическите контакти с Грузия и ще обмисли замразяване на финансовата помощ за правителството, след като то прокара противоречивия закон за "чуждестранните агенти" = “Щом не ни позволявате да ви се месим във вътрешните работи няма да можете да се присъедините към нас и ви спираме “субсидиите”