Хиляди участваха в митинг в грузинската столица Тбилиси в петък срещу противоречивия закон срещу неправителствените организации, съобщава АФП.
Законът за "чуждестранното влияние" на управляващата партия "Грузинска мечта" е насочен срещу неправителствени организации или НПО и медии, които получават финансиране от чужбина. Това предизвика месец на огромни улични демонстрации в Тбилиси и предизвика осъждане от Европа и Съединените щати.
Противниците казват, че законът отразява руското законодателство, използвано за заглушаване на несъгласието, и рискува да унищожи шанса на черноморската нация за членство в ЕС.
"Грузинска мечта" разкритикува Съединените щати за "посегателство" върху грузинския суверенитет, след като Вашингтон обяви план за визови ограничения за грузински служители заради законодателството.
От 9 април се провеждат почти ежедневни митинги срещу закона.
Грузинските депутати приеха закона миналата седмица, но по-късно беше наложено вето от президента Саломе Зурабишвили, която е в конфликт с правителството.
От пресцентъра на парламента казаха на АФП, че комисия по правни въпроси ще обсъди отхвърлянето на ветото в понеделник, официално стартирайки процедурата, която може да доведе до влизане на мярката в сила.
Гласуването в пленарна зала е насрочено за вторник, съобщиха от пресцентъра.
"Грузинска мечта" има достатъчно депутати, за да преодолее ветото, а Зурабишвили призна, че опитът ѝ да блокира законодателството има само "символична" сила.
spqr7
на 25.05.2024 в 17:31:30 #3"Законът за регистрация на чуждестранните агенти (The Foreign Agents Registration Act или FARA; наричан нататък ФАРА) влиза в сила в САЩ през 1939 г. Формално целта на ФАРА е да гарантира „прозрачност“ като осигури достъп на гражданите на САЩ и избраните от тях представители във властта до информация за упражняване на чуждестранно влияние върху формиране на политиките на САЩ или с други думи - да защитава САЩ от прикрито чуждестранно влияние" Първият такъв закон е въведен в САЩ и той после се копира и от други държави, включително Русия, а сега и Грузия, което показва, че твърдението за директно отразяване на " руското законодателство," си е доста лъжливо. А НПО-тата са си чисти проводници на чужди интереси, които под уж благовидна официална дейност, свързана обикновено с някаква благотворителност, всъщност си се занимават с вербуване на политици, депутати, ключови фигури в различни сфери на дадена държава с цел намеса в нейното управление на всякакви нива. Това се прави, за да може външна сила да накара дадена страна, примерно, да си спре АЕЦ-а и да не си построи нов, да си нареже ракетите, да се откаже от транзитен договор и т.н. Това е изключително опасна външна намеса и най-нормалното е всяка държава да има такъв закон за чуждите агенти. Такъв закон е изключително разумен и логичен, а протестите срещу него точно изглеждат като престъпление и предателство към нацията. Самият факт, че в бедна Грузия хората не излизат да протестират срещу бедността си, ниските се заплати, за пенсии и т.н, а точно против този закон, който има защитни за държавата функции, само показва колко проядено от тези НПО-та е грузинското общество. Поне там явно има разумни хора, които са осъзнали що за чума са тези организацийки и твърдо са решили да сложат някакъв контрол над дейността им за което само адмирации заслужават.
alabala654
на 25.05.2024 в 08:16:36 #2#1 - Грузинският народ също.
torbalan
на 25.05.2024 в 05:48:59 #1Сорос пикае газ.