Министрите на околната среда на страните от Европейския съюз ще се опитат да договорят обща позиция по ключов закон за възстановяване на влошаващите се природни местообитания, съобщава "Ройтерс".

Това се случва, след като смекчиха част от заложените мерки заради отпор от страна на някои правителства.

Предложението на ЕС да се промени влошеното състояние на естествените местообитания в Европа - 81% от които са класифицирани като такива в лошо състояние - предизвика ожесточен политически дебат. Част от депутатите се противопоставят на законопроекта поради опасения, че по този начин ЕС ще оказва твърде голяма екологична регулирация върху индустрията.

От проектопреговорните документи става ясно, че страните планират да облекчат част от закона.

Една от промените би била отпадане на задължението да се гарантира, че състоянието на влажни зони, тревни площи, гори и други местообитания няма да се влоши, и замяната му с целта "полагане на усилия за въвеждане на необходимите мерки", за да се предотврати това.

Друга промяна би отслабила целите за възстановяване на пресушените торфища - по искане на страни като Ирландия, където пресъхнали блата се обработват и торфът се използва като гориво.

ЕС смекчава целите за възстановяване на природата

ЕС смекчава целите за възстановяване на природата

Някои страни са недоволни от заложените цели

Върховният представител на ЕС по въпросите за климата Франс Тимерманс заяви, че не се притеснява от промени, които да направят закона по-гъвкав. Той обаче изрази разочарование, че някои политици са отхвърлили закона, като същевременно отказват да обсъдят съдържанието му.

"Наистина ме натъжава, че някои хора се опитват да насочат политиката за климата към културните войни. Защото тогава създавате нещо като племенна опозиция. И щом попаднете в племенна опозиция, фактите нямат значение", посочи той.

Най-голямата законодателна група в парламента води кампания за отхвърляне на закона с аргумента, че отделянето на повече пространство за стимулиращи биологичното разнообразие елементи върху земеделска земя би застрашило производството на храни.

Въпреки че над 3000 учени отхвърлиха тези твърдения, бъдещето на закона остава несигурно. Предложението на евродепутатите за отхвърляне на цялото предложение миналата седмица се провали с минимална преднина преди пълното гласуване в Европейския парламент през юли.

Загубата на дива природа - голям икономически удар за света

Загубата на дива природа - голям икономически удар за света

Най-потърпевша ще бъде икономиката на САЩ

Държави като Дания също се противопоставиха на предложението поради опасения, че то ще се сблъска с целите за климата, ако им попречи да изградят вятърни паркове в естествена среда.

Европейската комисия даде гаранции, че икономическите дейности могат да продължат в райони, където природата се възстановява.

Дипломати от ЕС обаче заявиха, че най-малко седем държави - сред които Нидерландия, Полша и Швеция - не са подкрепили последното проектопредложение, което е сигнал, че днешното гласуване ще бъде оспорвано.

Законът подлежи на одобрение от страните от ЕС и Европейския парламент.