Естонското правителство предлага да разшири присъствието на НАТО в Балтийския регион и най-накрая да се откаже от руския газ. То изпраща проект на допълнителен бюджет за 2022 г. в парламента на републиката. Това съобщи в понеделник естонският премиер Кая Калас пред парламента, цитирана от Postimees.ee.
Общият размер на допълнителния бюджет ще възлезе на 802,9 млн. евро.
В изявлението си пред депутатите, тя обърна внимание колко важни са свободата и независимостта - и енергийна, и политическа, и чрез осигуряване на военна сигурност.
Европейската сигурност не е била толкова бурна за последните 30 години, както тази година. Според всички прогнози предстоят трудни времена и тази година ни чака много несигурност, обърна внимание тя, като изреди последиците от войната в Украйна - повишени цени, проблеми с енергетиката, трудности за уязвими групи от населението.
Според Калас, в допълнителния бюджет са предвидени и разходите за пълното спиране на руския газ. Те са предназначени за централизирано закупуване на газ и доставка на енергийни ресурси, съхранявани в Швеция и Финландия. Подчертавам, че при създаването на газови резерви ние няма да купуваме руски газ", каза премиерът.
Енергийната независимост укрепва цялостната ни сигурност. Газът може да бъде скъп, но свободата е безценна, каза тя.
Друга основна тема, която тя засегна, е НАТО, като страната по-рано вече настоя за балтийска дивизия и днес Калас повтори това искане. Известни са обтегнатите отношения между балтийските държави и Русия.
"Целта на правителството е да увеличи военното присъствие на НАТО в Балтийския регион. Ние се договорихме с Латвия и Литва за обща позиция на предстоящата среща на върха на НАТО в Мадрид, каза Калас в изявление, публикувано в понеделник. Искаме всяка балтийска страна да има една дивизия на НАТО, състояща се както от войските на самите държави от региона, така и от части от Алианса", добави тя.
"За Естония това означава разполагане на две свои пехотни бригади и съюзническа дивизия, разположени в републиката, необходимите подразделения, системи за противовъздушна отбрана и елемент за управление на дивизии. Допълнителният бюджет осигурява средства за това", каза премиерът.
Трета важна област, която Калас открои, е укрепването на киберсигурността.
В края на април Центърът за кибернетична отбрана на НАТО в Талин е провел най-голямото в света учение за киберзащита (Locked Shields). В последния ден от учението проруска кибергрупа е организирала в пет дни кибератаки срещу 13 естонски институции. Агенцията ни за Държавна информационна система се справи добре с атаките, съобщи премиерът.
На фона на руската агресия срещу Украйна, киберзащитниците на естонската държава се готвеха за подобно развитие от няколко месеца и наложиха нови мерки за защита на най-важните институции. Неотдавнашното отпускане на средства от правителството на републиката в областта на киберсигурността също допринесе за това, което даде възможност на АПИ и други агенции да увеличат своите възможности.
Естония е едно от най-дигитализираните общества в света, поради което защитата на обичайния ни начин на живот също изисква специално внимание в киберпространството, настоя тя.
linkaln
на 03.05.2022 в 20:25:50 #1Късайте с Русия Китай Индия и Изтока само Запада е истинската демокрация