Днес Европа почита жертвите на нацизма, комунизма и всички други тоталитарни режими - десетки милиони човешки животи, отнети от властови произвол.
23 август, известен още като Ден на черната панделка, е определен от Европейския парламент през 2008/2009 като общоевропейски ден за паметта на жертвите на тоталитарните и авторитарните режими. Той се отбелязва всяка година от институциите на Европейския съюз от 2009 г. насам.
Изборът на датата не е случаен - на 23 август 1939 г. е подписан пактът Молотов-Рибентроп между нацистка Германия и Съветския съюз, напомнят в съвместно изявление първият заместник-председател на ЕК Франс Тимерманс и комисарят по правосъдието Вера Йоурова.
"С този пакт Европа затъна още по-дълбоко в един от най-мрачните периоди на своята история. Милиони хора бяха убити и поколения европейци останаха белязани. Наш дълг е да запазим имената на милионите преследвани жертви и да поддържаме паметта за тях жива." - се казва в обръщението.
Тимерманс и Йоурова подчертават, че това е особено важно, "защото днес, 79 години по-късно, нашите общи ценности, като човешко достойнство, основни права, върховенство на закона и демокрация, отново се поставят под въпрос от екстремистка, националистическа и разединяваща риторика".
"Като пазим и предаваме паметта за жестокостите от миналото на следващото поколение европейци, ние се застраховаме срещу това да ги повторим и същевременно припомняме колко е важно да защитаваме човешките права на всеки европейски гражданин. Трябва да продължим да разказваме за миналото на Европа, така че да не допускаме същите грешки в бъдеще." - се казва още в посланието.
Въпреки че краят на Втората световна война отбеляза поражението на нацисткия режим, много европейци продължиха десетилетия да страдат, потискани от тоталитарни режими, посочват от ЕК.
RSHA I
на 23.08.2018 в 11:22:36 #7"Въпреки че краят на Втората световна война отбеляза поражението на нацисткия режим, много европейци продължиха десетилетия да страдат, потискани от тоталитарни режими, посочват от ЕК." Да, продължиха, защото престъпният комунистически режим остана да властва и даже разшири влиянието си след войната. Той получи даром със съгласието на Запада, изразено в Техеран, Ялта и Подсдам, цяла Източна Европа, която бе безмилостно и нравствено изтезавана под съветския ботуш. Тази морална вина на Запада, не е призната, нито е осмислена и до днес. Едно е декларативно да се отбелязват годишнини, друго е да си във възможност да им направиш обективен анализ. Днес е удобно да се размахва датата 23.08.1939г., по чисто съвременни съображения. Дитирамбата е: Внимавайте Русия и Германия да не се съюзят отново, защото край с мегалибералната ни демокрация на Запад. Не се задават по-важните въпроси, като например, може ли Европа да продължава да тъне в неспокойния сън на мегалибералните практики, докато идентичността му се променя до степен загуба на идентичност, именно благодарение на тях? САЩ и Русия, ще продължават да люлеят тази люлка, а и Китай вече излиза на сцената, опитвайки се да стъпи по-категорично на европейските пазари. Историята ни учи, че се повтаря, рано или късно. А това, което мегалиберализма, не е отчита в момента е, че той вече е докарвал на власт тоталитарни режими, като фашизма и неговата модификация - нацизма. На хората в един момент ще им писне да им се повтаря, че вече не са чехи, германци, шведи, българи и т.н. и че трябва да се научат да отстъпват мястото си на кой ли не икономически емигрант, щото видите ли, така било хуманно. Принципът на хуманността обаче, не може и не следва да се осъществява за сметка на справедливостта. Която пък изисква да се отчете, че много от емигрантите нахлуващи в ЕС, просто не подлежат на интегриране и не са достигнали, неговото ниво на културно развитие. В този смисъл ни очаква едно зловещо "ашлайдисване" върху европейският фундамент, което няма да завърши в полза на неговата идентичност и самостоятелност.
halo
на 23.08.2018 в 10:51:42 #6Аз пък се покланям и си давам сметка, че още 11 години ще чакам. Тогава най-късно БСП(К) няма да са в парламента (етествено измиране на електората).
wassil-georgiew
на 23.08.2018 в 10:34:21 #5Това не е нищо друго освен ден на лицемерната загриженост на фалшивата западна демокрация за почистване на твърде окаляния си образ.
1abv1
на 23.08.2018 в 09:59:27 #4"Жертвите на империализма надвишават с пъти всички останали, но за тях няма и една дума!!!" Точно така! Но тука както обикновенно имаме старото правило: "Крадецът вика: "Дръжте крадеца""
mclaranist
на 23.08.2018 в 09:46:55 #3Няма лошо, аз съм За да се празнуват такива дни- все пак наистина е имало жертви и на двата режима. Датата малко не ми се връзва, защото да не забравяме редицата договори и прегръдки между Хитлер и Вбр, Франция, Италия и т.н преди този пакт. но явно и тук тенденциозността взима връх. Въпросът ми е, в този ден наистина ще почетем ли жертвите на Белгия над конго, на Вбр над Индия, Пакистан, Африка, жертвите на Франция над Алжир, Тунис, Френски индокитай и т.н. Да не забравим и жертвите на САЩ- робството и чернокожите, няколкото преврата в срани от латиснка Америка и Панама. Както и инвазиите им в Югославия, Ирак, Афганистан, Сирия, Либия и т.н. Както се казва, като ще има такъв ден, да се включат и тези държави, те не са се различавали в своята история от нацисткият период в Германия или комунистическия период в СССР
Кастело Белведере
на 23.08.2018 в 09:17:07 #2А ние още сме в лошата постсъветска тръба и плащаме данък в развитието на страната заради корумпирани прокремълски антибългарски политици и агресивния руски имперски реваншизъм.
borislav-chakarov
на 23.08.2018 в 08:45:47 #1Скоро ще има и паметник на жертвите на демокрацията, стопили българския народ с няколко милиона, това, което нито фашистите, нито комунистите успяха да направят.