Въпреки мерките на ЕС за намаляване на генерирането на опасни отпадъци, техният обем непрекъснато се увеличава от 2004 г. насам. За това алармират от Европейската сметна палата.
"Количеството на генерираните опасни отпадъци се увеличава и ЕС трябва да вземе мерки за преодоляване на този проблем", заяви Ева Линдстрьом, член на ЕСП. По думите й най-добрите методи за третиране на опасните отпадъци са рециклирането им и оползотворяването им за получаване на енергия.
Обработването на тези отпадъци чрез обезвреждане следва да се извършва само в краен случай. Над 50 % от опасните отпадъци в ЕС обаче се третират именно по този начин. В нашия преглед посочваме, че предотвратяването на генерирането на опасни отпадъци, както и тяхното третиране остават предизвикателство, но също така отварят възможности, добави тя.
Приоритет на ЕС от 1991 г. насам е предотвратяването на образуването на опасните отпадъци. Опасните отпадъци следва да се третират в специално предвидени за тази цел съоръжения при спазване на строги правила и изисквания за безопасност.
Европейската сметна палата посочва, че в най-добрия случай опасните отпадъци следва да бъдат подготвяни за повторна употреба или рециклирани. Голяма част от тях обаче не са годни за повторна употреба.
Трафикът и незаконното изхвърляне на опасни отпадъци продължават да бъдат доходоносен бизнес, като годишните приходи само от трафика се оценяват на стойност между 1,5 млрд. евро и 1,8 млрд. евро. Разкриването, разследването и наказателното преследване са рядкост, а санкциите са ниски.
В законодателството на ЕС опасните отпадъци се определят като отпадъци, които притежават едно или повече опасни характеристики, като например експлозивни, дразнещи или токсични свойства. Те могат да окажат вредно въздействие върху човешкото здраве и околната среда.
Секторът на производството (особено на метали), пречистването на водите и обработването на отпадъците, както и строителството и минното дело заедно генерират 75 % от опасните отпадъци в ЕС. Опасни отпадъци могат да се образуват също така и от домакинствата (например определени лекарствени продукти, използвани батерии, почистващи препарати и електронни уреди).
Държавите от ЕС са отговорни за прилагане на национално ниво на правните изисквания на ЕС в областта на управлението на отпадъците.