Делото срещу Атанас и Пламен Бобокови за опасните отпадъци тръгва по същество, предаде БТА.
Апелативният съд е потвърдил определението на първата инстанция от разпоредителното заседание и според съда няма основания за прекратяване на делото поради липса на съществени процесуални нарушения.
По делото има над 200 свидетели и 28 вещи лица и първото заседание ще е тази сряда, 18 юни, от 14:00 часа.
Атанас и Пламен Бобокови, бившия заместник-министър на околната среда Красимир Живков и още трима други - Ирена Христова, Васил Коцев и Николай Миховски, са обвинени за участие в организирана престъпна група за внос и преработка на опасни отпадъци, престъпление по служба и данъчни престъпления.
Припомняме, Атанас и Пламен Бобокови бяха задържани на 28.05.2020 г. и привлечени като обвиняеми с общо девет лица по т.нар. афера с боклуците в страната. При разследването по делото бяха извършени огледи на местопроизшествия в землищата на област София, Червен бряг, село Рупци, Плевен и Лом, обл. Монтана. Бяха установени 16 756 тона отпадъци, сред които 7 756 тона опасни.
Част от намерените опасни отпадъци бяха заровени на различни нерегламентирани места в страната. Те не са били управлявани в съответствие със Закона за управление на опасните отпадъци, поради което е била създадена опасност за здравето на хората и са причинени немаловажни вреди за околната среда.