Камарата на следователите в България (КСБ) информира, че е изпратила писма до представители на американски и европейски институции, в които изразява притеснения за състоянието на върховенството на закона в България.

Според следователите по няколко досъдебни производства на Софийска градска прокуратура (СГП) има данни за безпрецедентен натиск върху независимата съдебна власт, които пораждат притеснения у тях. От съсловната организация уточняват, че става дума за натиск не само от политически формации, но и от криминални групировки, обвиняеми и подсъдими лица, пряко засегнати от дейността на българската прокуратура, които се укриват в чужбина и извършват опити за дискредитиране и елиминиране на магистрати, включително и на главния прокурор, както и на висши полицейски началници.

Припомняме, че такава информация беше оповестена на извънреден брифинг в Националната следствена служба на 16 март.

Сред визираните лица е Цветан Василев. Следователите посочват, че вече девета година той се укрива в Република Сърбия. Василев е бивш мажоритарен собственик на бившата четвърта по големина на активите банка в България - Корпоративна търговска банка (КТБ). Той е подсъдим заедно с още 18 души за източването й, като щетите са оценени на 2.5 млрд. лв. или 1.3 млрд. долара. От съсловната организация допълват, че вероятно Цветан Василев ползва за това руски средства и закрила. "Известно е, че Василев е свързан с руския олигарх Константин Малофеев, който беше санкциониран от САЩ във връзка с руската инвазия в Украйна. Освен това основен акционер във фалиралата Корпоративна търговска банка е руската Внешторгбанк (ВТБ), която също е обект на санкции. Беше изнесена информация, че същият е заплатил поне 350 000 долара на американски лобисти, част от адвокатската кантора "King & Spalding LLP" за включването на главния прокурор Иван Гешев в санкционния списък по Глобалния закон "Магнитски", като отново има основание да се счита, че това е осъществено с капитали с произход от Русия", се казва още в изпратените до институции в ЕС и САЩ писма.

Прокуратурата пак пусна чатове като доказателства по свое разследване

Прокуратурата пак пусна чатове като доказателства по свое разследване

ОПГ за отстраняване на магистрати и полицаи

Изтъква се също, че другите замесени в този "престъпен сговор" също са засегнати от работата на българските правоохранителни органи. Следователите заявяват, че Пламен и Атанас Бобокови, едни от най-богатите българи, заедно с бившия зам.-министър на околната среда и водите Красимир Живков и други лица, са подсъдими за ръководство и участие в организирана престъпна група за незаконен внос на опасни отпадъци от Италия, данъчни престъпления и изпиране на пари. Те, също както и Василев, са използвали услугите на американски лобисти, чрез които да дискредитират българския главен прокурор в САЩ.

"Красимир Каменов е лице, широко познато в престъпния свят, и понастоящем обвиняем за поръчково убийство на бивш високопоставен полицейски служител, като понастоящем има подозрение и се разследва негово поръчителство на още 5 убийства, както и 1 опит за убийство. Овидиу Семенеску е румънски гражданин, свързан с тайните служби, чиято престъпна дейност е обект на разследване и по други наказателни производства. Другите лица в групата - Дилиян Георгиев и Тони Иванов, са осъществявали активно посредничество между тези лица, а журналистът Димитър Стоянов е имал задачата да получава и да разпространява компроматни материали", обясняват още следователите.

Те подчертават пред евроатлантическите партньори на страната ни, че действията на споменатите лица биха могли да накърнят и интересите на САЩ и на ЕС, тъй като евентуален техен успех би довел до отстъпление от постигнатите резултати в утвърждаването на върховенството на закона, както и до прокарване на руски интереси у нас.

Писмата на Камарата на следователите в България са изпратени до Н. Пр. Кенет Мертен, посланик на САЩ в страната ни, председателят на Камарата на представителите (Конгреса) в САЩ Кевин Маккарти, държавният секретар на Съединените щати Антъни Блинкън, ръководството на OFAC, Мерик Гарланд, главен прокурор на САЩ, представителите на Европейската комисия - Урсула фон дер Лайен, Вера Йоурова и Дидие Рейндърс, председателите на всички парламентарни групи в Европейския парламент, председателят на ЕП Роберта Мецола, както и София Инт Велд - председател на Групата за наблюдение по въпросите на демокрацията, върховенството на закона и основните права към комисията ЛИБЕ към Европейския парламент, и председателя на комисията Хуан Фернандо Лопес Агилар.