Критични, негативни, доброжелателни - такива реакции предизвиква в Турция, Гърция и Полша предизборната кампания в Германия на финалната права. Мотивите обаче са твърде различни в трите страни. - констатира Дойче веле.
В Турция почти никой не стиска палци на германската канцлерка и нейното коалиционно управление от консерватори и свободни демократи.
"Германия е сред най-отявлените противници на турското членство в ЕС", казва политологът от Европейския институт към истанбулския университет Емре Гьонен. Много турци, както и турското правителство, виждат в Ангела Меркел символа на тази политика на отрицанието. Затова и тя е крайно непопулярна сред тях.
Разногласията между Берлин и Анкара проличаха ясно около протестите в парка Гези в Истанбул. Тогава канцлерката Меркел определи като "прекалено твърди" действията на полицията срещу демонстрантите, след което турският министър за ЕС Егемен Багъш я посъветва да не използва Турция за вътрешнополитическа пропаганда.
Според Гьонен, има причини турците да не се интересуват от германските парламентарни избори:.
"Турция в момента има други вътрешно- и външнополитически грижи - протестите в страната и конфликтът в Сирия. Турция приюти стотици хиляди сирийски бежанци", припомня експертът.
Той, както и много други турски наблюдатели, не очаква сериозна промяна в курса на Берлин, дори и да се промени съотношението на силите в Бундестага. Ако обаче Зелените влязат в следващото управление, от това могат да спечелят турците в Германия, казва Фатма Елмаз от Центъра за европейски изследвания. Политоложката припомня, че германските Зелени се обявяват за признаването на двойно гражданство на турците в Германия.
Гърците - в предизборна треска
В Гърция германските парламентарни избори провокират вестникарски заглавия от рода на: "Гръцка предизборна треска в Германия" и "Шумна предизборна кампания с гръцка връзка", съответно в "Та неа" и "Вима". Авторите на тези публикации смятат, че дискусията за възможен трети помощен пакет за Гърция цели да привлече повече избиратели.
Настроенията в Гърция относно германските избори са поляризирани, казва за ДВ Тасос Цакироглу от атинското издание "Вестник на редакторите". "Една част от гърците смятат, че независимо от изхода от гласуването за Бундестаг нещата могат да се обърнат така, че на дневен ред да излезе и темата за ново опрощаване на гръцкия дълг. Такава промяна обаче може да бъде обявена официално чак след изборите, тъй като тя не се подкрепя от германските избиратели."
Друга част от гръцкото население пък се страхува, че след тези избори Германия може да тръгне да налага на гърците нови още по-драстични мерки за икономии". Като цяло гърците не бива да очакват някакви по-значителни промени от досегашния курс, убеден е Цакироглу.
Поляците и Меркел
В Полша германската канцлерка често е представяна като надеждна партньорка в Европа. Поляците изпитват симпатии към Меркел, особено откакто е ясно, че дядо ѝ е бил поляк. "Когато Меркел говореше за това, че е фен на Полша, ние си мислехме, че харесва природата на страната или пък заради комунистическото ѝ минало. Оказа се, че това нейно признание има съвсем различен смисъл", писа "Газета виборча".
Като цяло обаче интересът към германските избори в Полша е умерен. Повечето хора вярват, че Меркел ще спечели трети управленски мандат. Срещат се и критични оценки за скучната предизборна кампания като например тази на полския публицист Адам Кржемински: "Липса на големи теми, на истински дебати, нищо, за което човек да се хване и да води сериозни спорове"
Legalen
на 15.09.2013 в 09:59:32 #1".........полицията срещу демонстрантите, след което турският министър за ЕС Егемен Багъш посъветва Меркел да не използва Турция за вътрешнополитическа пропаганда." ................................................................... Хм! Ние пък щяхме да одобрим една такава пропаганда, където да се спомене името "България"! Просто Меркел би могла да посочи, че Германия ще положи усилия да интегрира намиращите се в страната им български роми, в смисъл да ги германизира и ще се търсят по този начин възможности да се реши демографския им проблем! От години населението на Германия застарява!