Европейски селкостопански организации, включително COPA - COGECA, част от които е и Българският фермерски съюз, настояват за спешно преразглеждане на търговската сделка между ЕС и Меркосур.
От БФС посочват, че различните стандарти за безопасност и опазване на околната среда правят това търговско споразумение неустойчиво за производителите в Съюза и неконкурентно за фермерите, както и представляват риск за потребителите.
От браншовата организация съобщават, че съгласно скорошна проверка на ГД "Здравеопазване и безопасност на храните" в говеждо месо, внесено от Бразилия, са открити множество опасни хормони, като естрадиол 17β, забранен в ЕС от над 40 години поради опасност от рак, но широко използван в Латинска Америка.
Освен това се твърди, че царевицата и захарната тръстика, внесени от Бразилия, се обработват с многобройни пестициди, като например атразин, който е изключен от употреба в Европейския съюз повече от 15 години.
Европейският съюз и Меркосур - Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай - водят преговори от години относно споразумението. Съюзът настоява за по-силни гаранции относно изменението на климата и обезлесяването.
Германия е силен поддръжник на сделката, наред с Италия и Испания. Германската експортно-ориентирана икономика ще спечели от сделката, защото ще отвори протекционистки пазар на Латинска Америка за европейския износ на машини и съоръжения и коли.
Франция пък многократно е изразявала резерви относно сделката между ЕС и Меркосур. Днес стана ясно, че тя се надява да убеди Полша да обединят усилията си, за да блокират търговско споразумение.
Селскостопанските профсъюзи призовават за протести през този месец, защото според източници вероятната цел на Брюксел е да подпише сделката още в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро през ноември.
shtimpo
на 08.11.2024 в 15:51:43 #1“Елитът” няма да мирясат докато не ни изтровят и/или уморят от глад