Управляващата партия в Косово на премиера Албин Курти "Самоопределение" вероятно печели най-много гласове на парламентарните избори, но няма да получи мнозинство в парламента. Това съобщава BBC, като цитира екзитпол.
"Самоопределение" печели 42% от гласовете, което дава 47 места в 120-местния парламент.
Демократическата партия на Косово (ДПК) взима 21%, Демократическата лига на Косово (ДЛК) 20%, а Алиансът за бъдещето на Косово (ААК) със 7%, показва екзитполът.
По-рано Курти каза, че няма да си сътрудничи с никоя от опозиционните партии.
![Ниска активност и арести на изборите в Косово](https://webnews.bg/uploads/images/69/3069/703069/160x90.jpg?_=1739126157)
Ниска активност и арести на изборите в Косово
Изборите са приемани като тест за премиера Албин Курти
Припомняме, че властите в Косово отбелязаха ниската избирателна активност и инциденти с насилие. Стана ясно, че има и арестувани за агитация.
Изборите са приемани като тест за премиера Албин Курти.
Преговорите за нормализиране на връзките със Сърбия остават в застой, а чуждестранното финансиране за една от най-бедните страни в Европа е под въпрос.
Партиите поеха големи предизборни обещания за увеличаване на обществените заплати и пенсии, подобряване на образованието и здравните услуги и борба с бедността. Те обаче не обясниха откъде ще дойдат парите, нито как ще привлекат повече чужди инвестиции.
Въпреки че са от решаващо значение за стабилността на региона, преговорите със Сърбия не заемат челно място в дневния ред на никоя партия.
Имащите право на глас около два милиона души, включително тези от диаспората, избират 120 депутати измежду 26 политически групировки и един независим кандидат. Сръбското малцинство има 10 гарантирани места, а още 10 са за други малцинства.
Косоварите в чужбина започнаха да гласуват в събота в 43 дипломатически мисии. Около 20 000 са избирателите от диаспората от близо 100 000, които гласуват в мисиите, а останалите по пощата.
Това е първият път след обявяването на независимостта през 2008 г., когато парламентът на Косово е завършил пълен четиригодишен мандат. Сърбия не признава независимостта на Косово.
Централната избирателна комисия (ЦИК) на Косово реши най-голямата партия на косовските сърби "Сръбска листа" да участва в парламентарните избори. Решението бе взето след дни на напрежение, дебати и правни спорове между управляващото мнозинство и опозицията в Косово.
Движението "Самоопределение" се смята за фаворит, но не се очаква да спечели необходимото мнозинство, за да управлява сам, оставяйки отворена възможността другите двама претенденти да се присъединят към редиците, ако той не успее да състави кабинет. "Сръбска листа" е обвинявана, че продължава да разглежда Косово като сръбска провинция и отказва да признае неговата независимост, обявена през 2008 г. Това предизвиква постоянни конфликти между косовските сърби, подкрепяни от Белград, и албанското мнозинство в Косово.
"На 9 февруари гласуваме за бъдещето, каза Курти.
Другите претенденти са Демократическата партия на Косово или ДПК, чиито основни лидери са в Трибунала в Хага, обвинени във военни престъпления, и Демократическата лига на Косово или ДПК, най-старата партия в страната, която загуби голяма част от подкрепата си след смъртта през 2006 г. на своя лидер Ибрахим Ругова.
По време на предизборната кампания партиите дадоха големи обещания за увеличаване на обществените заплати и пенсии, подобряване на образованието и здравните услуги и борба с бедността. Те обаче не обясниха откъде ще дойдат парите, нито как ще привлекат повече чужди инвестиции.
"Имаме план за всеки град, всяко семейство, всеки човек", каза Бедри Хамза от ДПК.
Косово, с население от 1,6 милиона души, е една от най-бедните страни в Европа с годишен брутен вътрешен продукт под 6000 евро на човек.
Косово също страда, след като Вашингтон наложи 90-дневно замразяване на финансирането на различни проекти чрез Агенцията за международно развитие на САЩ, която беше ключова за насърчаването на растежа на страната. САЩ са инвестирали 1,9 милиарда евро в Косово от 1999 г., включително инвестиции от над един милиард евро от USAID.
Курти е в противоречие със западните сили относно някои действия на кабинета миналата година, като забрана за използване на сръбския динар и трансфери от Сърбия към граждани на Косово, които зависят от социални услуги и плащания. Вашингтон, Брюксел и ръководените от НАТО стабилизационни сили КФОР призоваха правителството в Прищина да се въздържа от едностранни действия, опасявайки се от възобновяване на междуетнически конфликт.
ЕС спря финансирането на някои проекти преди почти две години. Брюксел вече постави условия за постепенно премахване на временната мярка, свързана с предприемането от Косово на стъпки за деескалация на напрежението на север, където живее по-голямата част от сръбското малцинство.
Въпреки че са от решаващо значение за стабилността на региона, преговорите със Сърбия не заеха челно място в дневния ред на никоя партия.
Партиите поеха големи предизборни обещания за увеличаване на обществените заплати и пенсии, подобряване на образованието и здравните услуги и борба с бедността. Те обаче не обясниха откъде ще дойдат парите, нито как ще привлекат повече чужди инвестиции.
"ЕС очаква новото правителство на Косово да се ангажира конструктивно в диалога за нормализиране със Сърбия. Това е централно за интеграционния път на Сърбия и Косово", каза говорител на Европейската комисия пред АП.
Както ЕС, така и Съединените щати призоваха двете страни да изпълнят споразуменията, постигнати преди две години, които включват ангажимент на Косово да създаде Асоциация на общините със сръбско мнозинство. От Сърбия също се очаква да изпълни фактическото признаване на Косово.
Между двете държави от години тлее напрежение заради различни поводи - от паспорти и регистрации на колите, през местни избори, до инциденти с насилие.
КФОР увеличи присъствието си в Косово след напрежението от миналата година и добави повече за периода на парламентарните избори.
Екип от 100 наблюдатели от Европейския съюз, 18 от Съвета на Европа и десетки други от международни или местни организации ще наблюдават вота.