Президентът на Филипините Фердинанд Маркос-младши подписа два закона, насочени към укрепване на морските претенции на страната и на нейната териториална цялост, съобщава "Ройтерс".

Причината е, че напрежението с Китай относно спорните зони в Южнокитайско море продължава.

Законът за морските зони и Законът за архипелажните морски пътища ще определят морските права на Филипините и ще начертаят определени морски пътища и въздушни маршрути за укрепване на суверенитета и морските права съгласно международното право.

Маркос приветства законите като демонстрация на ангажимента на Филипините да поддържа международен ред, основан на правила, и да защитава правата си да експлоатира мирно ресурсите в своята изключителна икономическа зона (ИИЗ).

Пекин пак използва водни оръдия срещу филипински кораби в Южнокитайско море

Пекин пак използва водни оръдия срещу филипински кораби в Южнокитайско море

Отоно напрежение около плитчината Скарбъро

"Нашият народ, особено нашите рибари, трябва да могат да осигуряват прехраната си без несигурност и тормоз", подчерта президентът. "Трябва да можем да използваме минералните и енергийните ресурси на нашето морско дъно".

Двата закона целят да помогнат на САЩ да се съюзят с Филипините за наблюдение и защита срещу потенциално посегателство, но остават неясноти за това как те ще бъдат приложени и дали ще повлияят на китайската дейност във филипинската ИИЗ.

Китай отстоява претенциите си за суверенитет над почти цялото Южнокитайско море чрез армада от кораби на бреговата охрана, някои от които са обвинявани от съседите му в агресивно поведение и в опити да нарушат енергийната и риболовната дейност в техните изключителни икономически зони.

Сенатор Франсис Толентино, един от авторите на мярката за морските зони, посочи, че не очаква напрежението в ИИЗ на Филипините да бъде намалено незабавно с прилагането на новите закони.

Китайска лодка умишлено блъсна кораб на Филипините в Южнокитайско море

Китайска лодка умишлено блъсна кораб на Филипините в Южнокитайско море

Ново напрежение между Пекин и Манила

"Китай няма да ги признае, но признанието, което ще получим от международната общност, ще засили нашата позиция", отбеляза той.

Според него законите ще подсилят арбитражното решение от 2016 г. за Южнокитайско море, съгласно което териториалните претенции на Китай нямат основание съгласно международното право. Пекин не признава решението.

Впоследствие Китай привика посланика на Филипините, за да изрази възражението си срещу двата нови закона, които утвърждават морски права и суверенитет над спорните зони на Южнокитайско море.

Законът за морските зони "незаконно включва по-голямата част от китайския остров Хуангян и островите Нанша и свързаните с тях морски зони в морските зони на Филипините", заяви говорителят на външното министерство на Пекин Мао Нин, използвайки китайските имена съответно за плитчината Скарбъро и островите Спратли.

Пекин изтъкна, че законите са "сериозно нарушение" на претенциите му върху оспорваните зони. "Китай призовава филипинската страна ефективно да зачита териториалния суверенитет и морските права и интереси на Китай, незабавно да спре да предприема всякакви едностранни действия, които могат да доведат до разширяване на спора и да усложнят ситуацията", настоя Мао.

Нова ескалация на напрежението в Южнокитайско море

Нова ескалация на напрежението в Южнокитайско море

Китай и Филипините се обвиниха взаимно за сблъсък между два кораба