Финансовите министри и управителите на централни банки от Групата на седемте индустриализирани държави (Г-7) завършиха срещата си в Банф, Алберта, в канадските Скалисти планини с обща декларация, в която се избягват най-противоречивите теми, но се подчертава ангажиментът към икономическа стабилност, санкции срещу Русия и защита на световната търговия, предава "Ройтерс".

Въпреки предварителните опасения, че срещата няма да завърши с финално комюнике поради разногласия относно търговските мита на президента Доналд Тръмп и формулировката за войната в Украйна, документът бе приет, макар и със смекчен език и изключени теми като климатичните действия.

"Намерихме обща позиция по най-належащите глобални предизвикателства", заяви канадският министър на финансите Франсоа-Филип Шампан, домакин на срещата. В комюникето се подчертава ангажиментът на Г-7 да противодейства на прекомерните икономически дисбаланси и да анализира рисковете, свързани с концентрацията на пазара и уязвимостта на международните вериги за доставки.

Без да бъде назован пряко, Китай беше в основата на критиките срещу "неспазарни практики", като държавни субсидии и модели, ориентирани към износ, които според Г-7 подкопават международната икономическа сигурност.

Вместо досегашното определение на руската агресия в Украйна като "незаконна, неоправдана и непровокирана", новият текст я описва като "продължаваща брутална война срещу Украйна", в очевиден опит за компромис с Вашингтон. Президентът Тръмп, който ще участва в срещата на върха на Г-7 през юни, по-рано заяви, че Киев носи вина за конфликта, и намали подкрепата на САЩ за Украйна.

Г-7 обаче се обедини около идеята, че държави, подпомагащи руската военна машина, не трябва да получават достъп до фондове за възстановяване на Украйна. Русия няма да получи достъп и до замразените ѝ суверенни активи в Г-7, докато не прекрати войната и не поеме отговорност за щетите.

Въпреки дискусиите за намаляване на тавана на цената на руския петрол под сегашните 60 долара на барел, подобна мярка не бе включена в текста - поради колебания от страна на американския министър на финансите Скот Бесент, според европейски представители.

Комюникето също така поставя акцент върху засилване на митническия контрол върху малки пратки на стойност под 800 долара, които често се използват за избягване на мита и за незаконна търговия. Посочени са примери с китайски платформи като Shein и Temu, които се възползват от подобни вратички в системата.

Въпреки очакванията, митата на Тръмп върху вноса на стомана, алуминий и други стоки не бяха споменати в текста. Шампан заяви, че темата е била обсъдена, но не е намерила място в официалния език. Канада продължава да търси споразумение с Вашингтон за премахване на 25%-ните тарифи, които нарушават веригите за доставки.

Въпреки напрежението, участниците описаха разговорите с Бесент като "гъвкави и конструктивни", макар американският представител да е поддържал нисък профил, без да дава пресконференции. Европейски представители отбелязаха, че вечерните разговори са протекли в приятелска атмосфера, с шеги и усещане за единство.

Срещата в Банф, Алберта беше важна генерална репетиция за предстоящата среща на върха на Г-7 в Кананаскис през юни, където лидерите ще трябва да демонстрират реална координация по стратегически въпроси като войната в Украйна, енергийната сигурност, глобалната инфлация и търговския протекционизъм.

Финансовите лидери от Г-7 търсят единство въпреки напрежението около митата на Тръмп

Финансовите лидери от Г-7 търсят единство въпреки напрежението около митата на Тръмп

Тонът на срещата е позитивен, отбелязват наблюдатели