Финландските власти са задържали за разпит, но не са арестували седем заподозрени сред екипажа на руския предполагаемо шпионски кораб Eagle S, който беше заловен след скъсване на няколко подводни кабела в Балтийско море. Това съобщава във вторник АФП.
Имената и националността на заподозрените не са били оповестени на този етап от Националното бюро за разследване (NBI).
Но в изявление във вторник висш представител уточни, че им е била наложена забрана за пътуване, за да могат да бъдат разпитвани. Броят на заподозрените може да се промени, докато разследването продължава.
Припомняме, че по-рано стана ясно, че финландската полиция е открила следи по дъното на Балтийско море, които може да са от котвата на задържания по-рано свързан с Русия петролен танкер Eagle S. Разследващите все още не бяха намерили липсващата котва.
Това може да е причинило и неотдавнашните инциденти с повредени подводни кабели в Балтийско море.
Снимки, направени на Eagle S в петък, показаха, че на кораба липсва левия борд на котвата.
За танкера издание писа по-рано, че вероятно е носил и шпионско оборудване.
Съд в Хелзинки получи молба за отмяна на ареста на танкера Eagle S. Адвокатът на компанията отправи и обвинения срещу финландските власти в жестоко отношение към членовете на екипажа на кораба.
По думите на адвоката, на борда има около двадесет души - граждани на Индия и Грузия. Той обвини финландските власти в "отвличане" и също така отрече твърденията, че корабът по някакъв начин е замесен в шпионаж.
Санкциите срещу Руската федерация трябва да бъдат засилени. Това заяви германският министър на външните работи Аналена Бербок. Тя не вярва в инциденти и напомня за руския "флот в сянка".
НАТО обяви, че ще засили присъствието си в региона.
Страните от Балтийско море са в повишена готовност за потенциални саботажни действия след поредица от прекъсвания на захранващи кабели, телекомуникационни връзки и газопроводи от 2022 г. насам, въпреки че подводното оборудване също е обект на технически неизправности и аварии.
Междувременно полицията в Швеция води разследване на прекъсването миналия месец на два телекомуникационни кабела в Балтийско море при инцидент, който германският министър на отбраната Борис Писториус каза, че предполага, че е причинен от саботаж.
Отделно финландската полиция продължава да разследва щетите, причинени миналата година на газопровода Balticconnector, свързващ Финландия и Естония, както и няколко телекомуникационни кабела.
През 2022 г. газопроводите "Северен поток" Русия-Германия, минаващи по морското дъно в същите води, бяха взривени - случай, който все още се разследва от Германия.
Кремъл заяви в петък, че конфискацията на кораба от Финландия не го притеснява. Русия отрече да е замесена в който и да е от предишните инциденти с щети на балтийска инфраструктура.