Иван Жданов, директорът на руската опозиционна Фондация за борба с корупцията, заяви, че фондацията не е замесена в експлозията, която уби "военния кореспондент Владлен Татарски" в неделя в Санкт Петербург, съобщи "Украинска правда".
"Според изтеклите съобщения бързо стана ясно, че ще хвърлят вината върху Фондацията. Ето една доста идиотска ситуация. Идиотско е да отричаме, че сме го направили, след като не сме. Но ако не отричаме, някой си помисли, че наистина сме ние, заяви той.
Дълго време се опитват да ни припишат тероризма. В близко бъдеще ще има процес срещу Алексей Навални. Очевидно планират да му дадат най-високата присъда, а тероризмът е много удобен за това, заяви още той.
Жданов даде и свое предположение кой стои зад взрива.
Всичко, което се случва, показва, че в действителност офицерите от ФСБ сами са елиминирали този пропагандист. Те правят това от 2014 г.: тровят се и се убиват един друг за забавление, споделят пазари. Просто не всички случаи са публични, настоя той.
Припомняме, че руският национален антитерористичен комитет (НАК) заяви, че експлозията в кафенето в Санкт Петербург е била планирана от украинските специални служби.
Освен това руските разузнавателни агенции твърдят, че атаката, при която беше убит военният блогър Владлен Татарски, е била планирана "с участието на агенти" от "Фонда за борба с корупцията" на Алексей Навални . Фондът бе признат от руските власти за екстремистка организация и по-късно бе забранен.
Според НАК Дария Трепова, която беше задържана по случая с експлозията, е поддръжник на Навални.
На друго мнение обаче е ръководителят на руската частна военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин, който смята, че зад убийството на Татарски в Санкт Петербург стои група радикали, а не Киев, предаде ДПА.
"Не бих обвинил режима в Киев за тези действия", заяви Пригожин. "Мисля, че действа радикална групировка, която едва ли има някакви отношения с правителството" в Киев, допълни той.
Припомняме, че според неофициални информации заведението, в което избухна бомбата е собственост именно на Пригожин. Трябва да се добави, че самият Пригожин, когато обяви тази нощ, че силите му са поели контрол върху центъра на Бахмут, показа руско знаме, на което е написал и името на Татарски. Появиха се информации, че дори Пригожин е бил сред поканените гости на мероприятието, но както става ясно той в момента е в Бахмут.
Михайло Подоляк, съветник на ръководителя на канцеларията на президента на Украйна, още във вечерта на произшествието отрече всякакво участие на Киев в експлозията в Санкт Петербург, като я нарече "вътрешен тероризъм".