Либийският лидер Муамар Кадафи няма място в демократична Либия и трябва да си отиде. Това се заявява в съвместна декларация, приета на срещата на Г-8 във френския град Довил, съобщават световните агенции.

В документа се посочва, че Кадафи и либийското правителство не са успели да изпълнят задълженията си по защита на мирното население и са загубили своята легитимност, заради което трябва да си отидат.

Лидерите на Голямата осморка поискаха също така незабавно да бъде прекратено използването на сила против цивилното население и да бъдат привлечени към отговорност всички виновни за гибелта на мирни жители.

„Тези престъпни действия не трябва да остават ненаказани", се подчертава в декларацията.

В тази връзка лидерите на Г-8 приветстват работата на прокуратурата на Международния наказателен съд, която на 16 май поиска да бъде издадено разрешение за арест на Кадафи, както и на неговия син и на шефа на либийското разузнаване.

„Ние заявяваме нашата твърда привързаност към суверенитета, независимостта, териториалната цялостност и националното единство на Либия", се казва в декларацията и се подчертава ключовата роля на специалния посланик на ООН по либия Абделиллах Ал-Хатиб в търсенето на политическо решение, „основано на законни искания на либийския народ" с отчитане ролята на регионалните организации, Арабската лига  и Африканския съюз.

Също така Г-8 приветства инициативата на контактната група по Либия, както и „пътната карта", която представи Преходният национален съвет, сформиран от либийската опозиция.