Геополитическото напрежение между Гърция и Турция остава, но Атина наскоро е постигнала добър напредък в нормализиране на отношенията с Анкара. Това каза в четвъртък в речта си пред Общото събрание на ООН гръцкият премиер Кириакос Мицотакис. 

"Постигнахме добър напредък през последните месеци по отношение на нормализиране на нашите отношения. В наш взаимен интерес е да продължим по този път", каза Мицотакис.

Той говори ден след срещата си с турския президент Реджеп Ердоган в Турската къща в Ню Йорк, по време на която двамата лидери потвърдиха "положителния климат в отношенията" между двете страни и решимостта си да го запазят.

Ердоган може да отстъпи от позицията на Турция за Кипър

Ердоган може да отстъпи от позицията на Турция за Кипър

За да възстанови отношенията с ЕС и да привлече инвестиции в Турция

Ердоган и Мицотакис също обмениха мнения по регионални и международни въпроси, включително скорошни природни бедствия, климатичната криза и миграцията в средиземноморския регион. Те също така се договориха да работят заедно за справяне с миграцията, като признаха, че това е общо предизвикателство и за двете страни, допълва Анадолската агенция.

В обръщението си гръцкият премиер подчерта, че изменението на климата и миграцията са две от "най-големите споделени предизвикателства" с Турция, както в настоящето, така и в бъдещето. Мицотакис каза, че е казал на президента Ердоган, че "основното ни разногласие относно разграничаването на нашите морски зони в Егейско и Източното Средиземноморие е изключително важно. То остава, но може да бъде решено в съответствие с международното право и по-специално Конвенцията на ООН , морското право и в духа на добросъседските отношения."

"Нашият ангажимент към суверенитета, териториалната цялост на Кипър и решението за една държава, базирана на двузонална, двуобщностна федерация, е твърд, добави той. Той също така каза, че кипърският въпрос остава "основен приоритет за Гърция" и Атина ще продължи "напълно да подкрепя ръководените от ООН усилия за улесняване на възобновяването на преговорите, винаги въз основа на съответните резолюции на Съвета за сигурност на ООН".

Турция иска две държави в Кипър, Европа - една обединена

Турция иска две държави в Кипър, Европа - една обединена

Правят се опити за съживяване на преговорите, които са в застой от 2017 г. насам

"Кипърският проблем" — известен още като кипърски конфликт, кипърски спор или кипърски въпрос — е сложен спор, включващ общността на кипърските гърци в южната част на Кипър и общността на кипърските турци в северната част. Остров Кипър, разположен в Средиземно море, е разделен на два основни сектора: международно признатата Република Кипър, населена предимно от кипърски гърци и Севернокипърската турска република (KKTC), която е призната само от Турция.

В основата на конфликта е несъгласието между кипърските гърци и турци относно политическия статут и бъдещето на острова. Но последиците от спора се простират далеч отвъд самия остров. Силите - гаранти по споразуменията от Цюрих и Лондон — а именно Гърция и Турция и в по-малка степен Обединеното кралство — играят значителна роля в текущите преговори. Обединените нации посредничат в тези преговори за намиране на решение за обединението на острова. През последните години Европейският съюз също се включи в сложния въпрос, добавяйки още един слой към преговорния процес.

Турция претърпя значителна промяна в политиката си спрямо Кипър след неуспешните компромисни преговори в Кран Монтана, Швейцария, през 2017 г. На неформална конференция 5+1 в Женева на 27-29 април 2021 г. представители на Обединеното кралство, Турция, Гърция и Турция и общностите на кипърските гърци и генералният секретар на ООН Антонио Гутериш обсъдиха потенциални решения на кипърския проблем.