Европа трябва да има по-голям принос към мира в Близкия изток, работейки заедно с Русия за намирането на решение на конфликта там.
Това пише германският финансов министър Волфганг Шойбле за германското издание „Франкфуртер алгемайне цайтунг” преди разговорите през тази седмица в Женева за разрешаването на кризата в Сирия.
Европа трябва да трансформира думите относно решаването на конфликтите в Близкия изток в действия, а една от нейните стъпки трябва да бъде сътрудничество с Русия, допълва Шойбле.
„Ние сме засегнати повече от други континенти от това, което се случва в този регион (Близкия изток)”, пише германският финансов министър.
Русия, както Европа, е изправена пред заплахата от ислямисткия тероризъм, тровещ съседен регион, правейки я логичен партньор в усилията за слагане на край на кризите там и спирането на разпространението на ислямския екстремизъм, който подхранва конфликта, пише Шойбле.
„Ако разбирам правилно интересите на Русия по отношение на сигурността относно ислямския терор, тя има повече проблеми с основаните на сунитския ислям движения. Защо тогава ние не разработваме обща стратегия заедно с Русия, за да се ограничи противопоставянето между водената от Саудитска Арабия сунитска коалиция и водената от Иран шиитска коалиция”, пита той в статията си.
Извън Близкия изток, Шойбле заявява, че конфликтите в Африка също изискват да им бъде обърнато внимание. „Ние вероятно няма да бъдем в състояние да избегнем по-голяма намеса в голяма част от Африка”, предупреждава германският властник.
Обръщайки внимание на миграционния наплив, при който само в Германия пристигнаха повече от 1 млн. бежанци и мигранти, финансовият министър призовава Организацията на обединените нации (ООН) да направи повече, за да се справи с проблема.
ООН трябва „много по-ефективно да подпомага” усилията за контрол на миграцията. Той подчертава, че Женевската конвенция, свързана със статута на бежанците, „не е основа за глобална свобода на миграцията”. Подписаната през 1951 г. Женевска конвенция определя бежанеца като „човек, който не е в състояние или не желае да се завърне в страната си поради основателен страх от преследване по причина на раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или заради изразяване на политически становища”.
Шойбле също така призовава за „коалиция на желаещите”, която да финансира нещо подобно на плана „Маршал” за разкъсаните от войни страни и техните съседи, за да се ограничи миграцията.
„Ние трябва да инвестираме милиарди в региона, откъдето идват бежанците, както и в съседните страни”, настоява Волфганг Шойбле.
ce
на 25.01.2016 в 21:32:46 #1Сметка без кръчмар... Господарят от презокеана не дава...