Процесът на одобрение на газопровода "Северен поток 2" от Русия до Германия вероятно ще се проточи до втората половина на 2022 г. Това обяви германският енергиен регулатор BNetzA, съобщава "Франс прес".
Германските власти чакат базираната в Швейцария компания оператор на газопровода Nord Stream 2 AG да представи документи за рестартиране на процеса на сертифициране, посочи ръководителят на BNetzA Йохен Хоман на пресконференция.
След това газопроводът също така трябва да бъде одобрен от Европейската комисия, допълни той, "което означава, че решенията за това няма да бъдат взети през първата половина на годината".
"Северен поток 2" беше завършен през септември, но BNetzA спря процеса на одобрение от Германия през ноември, заявявайки, че трябва да се съобрази с германското законодателство, преди да може да бъде сертифициран.
Газопроводът по дъното на Балтийско море ще удвои доставките на евтин природен газ от Русия за Германия, който според най-голямата икономика в ЕС бил необходим, за да ѝ помогне да се откаже от въглищата и ядрената енергия.
Но проектът на стойност 10 млрд. евро от години е преследван от забавяния и предизвика ожесточени критики от източноевропейски съюзници на Германия като Полша, както и от САЩ.
Критиците казват, че проектът ще увеличи зависимостта на Европа от руския газ, а Украйна го определи като "геополитическо оръжие".
Тази седмица новото германско правителство заплаши да блокира работата на газопровода, ако Русия нахлуе в Украйна, на фона на нарастващата тревога за придвижванията на руски войски на границата.
"В случай на по-нататъшна ескалация този газопровод не би могъл да влезе в експлоатация", предупреди германският външен министър Аналена Бербок.
ivan-koichev
на 16.12.2021 в 15:34:04 #1Полша и Прибалтийските републики също са против СП-2 заради това, че не минава през тяхна територия. България също трябва да е против, отделен въпрос е защо не е.