Федералната мрежова агенция на Германия спря сертифицирането на компанията Nord Stream 2 AG като независим оператор на газопровода "Северен поток 2", предаде "Новости".
От ведомството уточниха, че тя няма юридическа форма в съответствие със законодателството на страната, а само е създала там подразделение за управление на проекта.
"Това дъщерно дружество трябва да стане собственик и оператор на германския участък от газопровода. След това дъщерното дружество трябва да изпълни изискванията за независим оператор съгласно германския закон за енергийната индустрия", се посочва в прессъобщение на агенцията.
Процесът ще се възобнови, когато Nord Stream 2 AG прехвърли основния капитал и персонала на своето дъщерно дружество, което ще стане собственик и оператор на германската част от газопровода. Това подразделение ще трябва да подаде отново пълен комплект документи за сертифициране.
От ведомството съобщиха, че предварително са уведомили Европейската комисия, германското министерство на енергетиката и страните в процеса за спирането на процедурата.
Цените на газа в Европа реагираха на това съобщение с повишение. Цената на най-близките, декемврийски, фючърси по индекса на холандския TTF в 11:45 българско време беше 1042,6 долара, което е с почти 11% по-високо от прогнозната цена вчера.
Nord Stream 2 AG са казали за "Новости", че създават дъщерно дружество в Германия, за да гарантира спазването на приложимите правила и разпоредби.
"Северен поток 2" се простира от руския бряг през Балтийско море до Германия и се състои от две тръби с общ капацитет от 55 млрд. куб. метра газ годишно. Строителството му приключи в началото на септември.
По-рано от Министерството на икономиката на Германия съобщиха за "Новости", че са завършили анализа на сигурността на доставките в рамките на процедурата по сертифициране на "Северен поток 2" и са го представили във Федералната мрежова агенция. В анализа се казва, че издаването на сертификата не застрашава сигурността на доставките на газ за Германия и Европейския съюз.
Спорът за актуализираната Газова директива на ЕС, която влезе в сила на 23 май 2019 г., остава неразрешен. Нейните разпоредби гласят, че тръбата, положена след определената дата, трябва или да бъде частично запълнена от алтернативен доставчик, или нейния участък на територията на ЕС трябва да бъде собственост на трета компания. Регулаторът и съдът в Германия решиха да не изваждат "Северен поток 2" от действието на документа.
halo
на 18.11.2021 в 01:34:47 #7Батпедераско, отдавна не съм чел по-голяма глупост от теб.
Putler KAPUT
на 17.11.2021 в 00:43:14 #6@projekt Когато Борисов направи личен подарък на Путин за 3 МЛРД тръба за Сърбия - защо НЯМА отклонение за българските потребители? за Булгаргаз? а? Всъщност друзя... отклонение ще има - ще го направят специално за другара Валентин Златев, който кандидатства и получи лиценз за газов оператор. И тогава жална ни майка прЕатели - айде на баз че интерконектора с Гърция няма да стане и след още 20 години! Толкова за българо-съветската дружба на трансграничната организирана престъпност.
Арахангел Михаил
на 17.11.2021 в 00:32:46 #5"Това дъщерно дружество трябва да стане собственик и оператор на германския участък от газопровода. След това дъщерното дружество трябва да изпълни изискванията за независим оператор съгласно германския закон за енергийната индустрия" ============================================================================= Излиза, че ватенките се опитват да прекарат дори добродушните германци, дето направиха толкова много за тях да бъде завършен този порнографски политико-икономически проект. А какво щеше да стане ако ЕС не беше ни защитил от техните попълзновения при изнудването на България с Южния паток. Както и се оказа, това беше едно активно мероприятие на руския империализъм срещу България.
QWE
на 16.11.2021 в 22:45:55 #4Газпром отказва допълнителен транзит за януари през Полша и Украйна. Цената на газа минава 1000 $. Германия се обажда с отлагане на сертификацията. Борсите затварят при 1100$. А с колко падна цената при съобщението СП 2 е готов. Вижте си сами..
Obektiven_29
на 16.11.2021 в 16:25:31 #3Ще клекнат, ще клекнем. Куда мы денемся?! Срещу ръжен не се рита...
psp_11
на 16.11.2021 в 14:31:35 #2projekt на 16.11.2021 в 13:07:15 Не е точно така. Северен поток намалява трасето от Ямал със 1400 км. Тези разходи за транспорт са в цената на газа. Цената на газа през Северен поток е с 14% по-ниска себестойност от отзи през Украйна и Турски поток...
projekt
на 16.11.2021 в 13:07:15 #1Еврпейците са/сме прости хора. Не знам дали някой се замисля че преминаването от тук или там е свързано с транзитни такси. Колкото повече такси има, толкова повече се увеличава цената. На Русия не и дреме. Тя си взима цената на суровинта, на газта. Другите разходи ги плащаме ние, потребителите. Сега за да угодим на САЩ ние ще ползвме маршрута през Украйна само и само цената да е висока за да опитват по лесно да продават газ от САЩ, а и да не забрвяме че сина на Байдън е в управата на украинската нефтена компания..... Съвем случайно таксите отиват към САЩ, а не остават в Украйна Тръмп каза САЩ са на първо място ЕС се чуди на кой господар да угоди, но не мисли за себе си. ЕС се държи като евтина ***. Веки я шляпаи никой не я уважава