Силните двустранни отношения между Германия и Русия са необходимост. Това заявиха външните министри на двете страни при първата си среща в Москва, съобщава ДПА.

Руският първи дипломат Сергей Лавров бе категоричен, че няма алтернатива на добрите отношения между двете страни. Той отбеляза, че Москва се стреми към конструктивни отношения, като двете страни са на равни начала и зачитат интересите на другите.

От своя страна германският външен министър Аналена Бербок също подчерта, че отношенията с Русия са много важни, както за новото германско правителство, така и лично за нея.

Бербок и останалата част от германското правителство встъпиха в длъжност едва миналия месец, след седмици на разговори след изборите през септември.

Няма алтернатива на стабилните отношения между Москва и Берлин, потвърди и тя.

Германия предупреди Русия за "тежки последствия" за "Северен поток 2"

Германия предупреди Русия за "тежки последствия" за "Северен поток 2"

Ако Русия нападне Украйна

Бербок обаче не се фокусира единствено върху настоящето, а погледна назад към историята на връзките между Германия и Русия, отбелязвайки "дълбоките исторически измерения" на двустранните отношения, включително двете световни войни, в които Москва и Берлин бяха противници, Студената война, при която част от Германия се превърна в отделна страна, която се присъедини към просъветския блок, както и скорошното напрежение, породено от факта, че Германия и голяма част от Запада обвиняват Русия в нарушения на правата на човека и в международен тормоз.

Тя заяви, че историята я е подтикнала да поднесе венец на гроба на незнайния воин в знак на солидарност с жертвите на Втората световна война, в която хиляди загинаха при опитите на Германия да нахлуе в Русия.

"Историческите падения и историческата болка между нашите две страни винаги ръководят политиката на настоящето и тази за бъдещите поколения. И ние ще бъдем вечно благодарни на руския народ за нашето помирение след ужасите на нацистката диктатура", заяви Бербок.

Германия отсече: Русия не може да диктува на НАТО

Германия отсече: Русия не може да диктува на НАТО

Това подчерта министърката на отбраната Кристин Ламбрехт

Отношенията обаче са обтегнати. Наскоро Германия изгони няколко руски дипломати от Берлин, след като германски съд постанови, че убийството на грузински гражданин през 2019 г. е политически мотивирано и е било частично организирано от руското посолство. Москва на свой ред отговори с експулсиране на германски дипломати.

Германия също обвини Русия, че стои зад хакерските атаки срещу германския Бундестаг през 2015 г. и за атаката с химическо оръжие през 2020 г. срещу руския опозиционен лидер Алексей Навални.

По време на посещение в Киев вчера, където Бербок се срещна с президента Володимир Зеленски и украинския външен министър Дмитро Кулеба, тя определи дипломацията като "единствения жизнеспособен начин" за успокояване на кризата на руско-украинската граница, където са се натрупали десетки хиляди руски войски.

Говорител на германското външно министерство уточни, че преговорите на Бербок в Москва не са продължение на преговорите й в Киев. Опитите за успокояване на кризата по границата ще продължат в други формати.