Германските власти върнаха на Нигерия първите две от повече от 1100 безценни скулптури, известни като Бенинския бронз, които бяха плячкосани от европейците през 19 век, съобщава агенция Ройтерс.
Британски войници плячкосаха около 5000 от артефактите, сложни скулптури и плочи, датиращи от 13-ти век нататък, когато нахлуха в Кралство Бенин, в сегашната югозападна Нигерия, през 1897 г.
Плячката е изложена в музеи из Европа и Съединените щати.
"Това е история за европейския колониализъм. Не трябва да забравяме, че Германия изигра активна роля в тази глава от историята", каза германският външен министър Аналена Бербок на церемония в Берлин, отбелязваща трансфера.
Първите два бронза, единият изобразяващ главата на крал, а другият изобразяващ крал и четиримата му прислужници, ще бъдат върнати лично от външния министър на Нигерия Зубайру Дада и министъра на културата Лай Мохамед, които присъстваха на церемонията.
"Радвам се да бъда част от това благоприятно събитие, което според мен ще остане един от най-важните дни в честването на африканското културно наследство", каза Дада.
Решението на Германия да извърши едно от най-мащабните някога репатрирания на исторически артефакти отразява изгряващото осъзнаване в Европа на продължаващото политическо значение на колониалните грабежи и насилие в миналото.
Канцлерът Олаф Шолц се опита да обедини нововъзникващите страни в противопоставяне на инвазията на Русия в Украйна, задача, усложнена от възгледа, широко разпространен в Глобалния юг, че гневът срещу инвазията е лицемерие от страна на бившите империалисти, които сами имат епизоди на насилие и грабеж в тяхното минало.
"Ние признаваме ужасяващите безобразия, извършени по време на колониалното управление", каза министърът на културата Клаудия Рот. "Ние признаваме расизма и робството... несправедливостта и травмата, които са оставили белези, които са видими и днес."
Германия ще помогне за финансирането на музей, който ще бъде построен в Бенин Сити, за да съхранява репатрираните бронзови изделия.
ivan-koichev
на 02.07.2022 в 21:22:30 #2А на нас от Европа има ли да ни се връща нещо?
Опако
на 02.07.2022 в 17:25:32 #1В Европа имаме ново поколение, с откъснат начин на мислене от колониализма, което ще изведе страните ни като естествен морален лидер в света. Те осъзнават добре, че трябва да докажат, че отдавна са надскочили този начин на мислене, връщането на тези антики е отличен жест на приятелство и възможност да се изкаже съжаление за престъпленията на миналите поколения. В България също имаме нужда от нови поколения, откъснати от съветския фашизъм, расизъм и хомофобия! Имаме нижда от поколения, способни да се адаптират към европейската реалност, и да вкарат страната ни в час с европейската роля на морални лидери в днешния свят!