Правителството на Германия одобри разполагането на въоръжени сили във военноморска мисия на Европейския съюз в Червено море за защита на търговските кораби от атаки на подкрепяните от Иран йеменски Хуси, каза в петък правителствен говорител, цитиран от "Ройтерс".
Много търговски спедитори са отклонили корабите си след атаки на хусите, които контролират голяма част от Йемен и казват, че действат в знак на солидарност с палестинците, докато Израел и Хамас водят война в Газа.
"Продължаващата ескалация на насилието и заплахата за живота и здравето на екипажите на кораби, особено в южната част на Червено море и протока Баб ал Мандаб, изискват солидно оборудвана военна операция", каза правителственият говорител по време на редовна пресконференция в Берлин.
Участието на Германия все още зависи от одобрението на парламента. Гласуването по въпроса е насрочено за следващия петък и се очаква да премине.
Парламентаристите трябва да получат предложение за мандат до края на февруари 2025 г. с горна граница от 700 разположени войници, каза говорителят.
В началото на февруари германска фрегата за ПВО беше изпратена да се присъедини към мисията на ЕС. Франция, Гърция и Италия са сред страните, които ще участват в мисията, наречена Aspides, което означава защитник.
Те ще имат мандат да защитават търговски кораби и да пресичат атаки, но няма да участват в удари срещу хусите на сушата.
Върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел уточни, че мисията има за цел да защитава корабите от атаки на йеменските хуси. Тя ще започне в средата на февруари, ще осигурява защита на търговски кораби и осиетяване на атаки, но няма да включва участие в удари срещу хусите.
В края на ноември миналата година, Съединените щати обявиха, че те и други страни ще патрулират в Червено море в нова мисия - Пазител на просперитета - в опит да разсеят опасенията, че прекъсването на една от най-големите търговски артерии в света може да удари световната икономика.
Някои съюзници на САЩ, особено европейски държави, обаче изразиха резерви относно плана и се отказаха от идеята да бъдат под американско командване.