Президентът на САЩ Джо Байдън се надяваше да представи твърд международен отговор на атаките на хусите в Йемен срещу корабоплаването в Червено море, като разпореди създаването на оперативна група за сигурност, но седмица след стартирането и много съюзници не искат да бъдат свързани с начинанието, публично или изобщо.
Двама от европейските съюзници на Америка, които бяха изброени като участници в операцията Пазител на Просперитета (Prosperity Guardian) - Италия и Испания - излязоха с изявления, в които изглежда се дистанцираха от водената от САЩ коалиция.
Пентагонът казва, че силите са отбранителна коалиция от повече от 20 нации, за да се гарантира, че търговията на стойност милиарди долари може да тече свободно през жизненоважна точка за запушване на кораби във водите на Червено море край Йемен.
Но почти половината от тези страни досега не са се изявили, за да признаят приноса си или са позволили на САЩ да го направят. Тези приноси могат да варират от изпращане на военни кораби до просто изпращане на щабен офицер.
Нежеланието на някои съюзници на САЩ да се свържат с усилията отчасти отразява пукнатините, създадени от конфликта в Газа, който накара Байдън да поддържа твърда подкрепа за Израел, дори когато международната критика се повиши относно сухопътната офанзива, която според здравното министерство на Газа е убила повече от 21 000 палестинци.
"Европейските правителства са много притеснени, че част от техния потенциален електорат ще се обърне срещу тях", каза Дейвид Ернандес, професор по международни отношения в университета Комплутенсе в Мадрид, отбелязвайки, че европейската общественост е все по-критична към Израел и предпазлива да бъде въвлечена в конфликт.
Подкрепяните от Иран хуси атакуваха и превзеха или атакуваха дузина кораби с ракети и дронове от 19 ноември насам, опитвайки се да нанесат международни загуби на кампанията на Израел, която последава атаката на "Хамас" на 7 октомври.
Военноморските сили на Съединените щати, Великобритания и Франция са свалили безпилотни самолети или ракети, изстреляни от Хусите.
Източник на "Ройтерс", запознат с начина на мислене на администрацията на Байдън, каза, че САЩ смятат, че ескалиращите атаки на хусите изискват международен отговор, отделен от бушуващия конфликт в Газа.
Червено море е входна точка за кораби, използващи Суецкия канал, който обработва около 12% от световната търговия и е жизненоважен за движението на стоки между Азия и Европа. Атаките на хусите доведоха до пренасочване на някои кораби около африканския нос Добра надежда, което значително увеличи времето за плаване и разходите.
Датската контейнерна компания Maersk заяви в събота, че ще възобнови корабоплаването в Червено море и Аденския залив. Но германската Hapag Lloyd каза в сряда, че все още вярва, че Червено море е твърде опасно и ще продължи да изпраща кораби около нос Добра надежда.
Въпреки че САЩ казват, че 20 държави са се записали за тяхната морска оперативна група, те обявиха имената само на 12.
"Ще позволим на други страни, ще им предоставим възможност да говорят за тяхното участие", каза американският генерал-майор Патрик Райдър пред репортери миналата седмица.
ЕС изрази подкрепата си за морската оперативна група със съвместно изявление, осъждащо атаките на хусите.
Въпреки че Великобритания, Гърция и други публично приеха операцията на САЩ, няколко, споменати в съобщението на САЩ, побързаха да заявят, че не са пряко замесени.
Италианското министерство на отбраната заяви, че ще изпрати кораб в Червено море след искане на италианските собственици на кораби, а не като част от операцията на САЩ. Франция заяви, че подкрепя усилията за осигуряване на свобода на корабоплаването в Червено море, но нейните кораби ще останат под френско командване.
Испания заяви, че няма да се присъедини към операцията Prosperity Guardian и се противопоставя на използването на съществуваща мисия на ЕС за борба с пиратството, Atalanta, за защита на корабоплаването в Червено море. Но в сряда премиерът Педро Санчес каза, че е готов да обмисли създаването на друга мисия за справяне с проблема.
Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства по-рано обявиха, че нямат интерес към начинанието .
Общественият гняв срещу израелската офанзива в Газа помага да се обясни част от нежеланието на политическите лидери. Неотдавнашно проучване на Yougov установи, че силните мнозинства от западноевропейците - особено Испания и Италия - смятат, че Израел трябва да спре военните действия в Газа.
Съществува и риск участващите страни да станат обект на отмъщение на хстите. Според източник на "Ройтерс", именно този риск - по-скоро от разногласията за Газа - кара някои страни да се отдръпнат от усилията.
Това изглежда е така за Индия, която е малко вероятно да се присъедини към операцията на САЩ, според високопоставен индийски военен служител. Служител на индийското правителство каза, че правителството се тревожи, че присъединяването към САЩ може да го превърне в по-голяма мишена.
ivan-koichev
на 28.12.2023 в 15:25:53 #4Май Русия имаше съществен принос за утилизиране на сомалийските пирати или не?
ВълкСчадъР
на 28.12.2023 в 14:22:01 #3Ако не е САЩ да пази моретата, ще настъпи анарфия от преди ВСВ ! Няма как проЗ русород да знае че само САЩ ИМА възможност да го прави - и от технологична и от числена възможност! НИКОЙ друг сам ен може
alabala654
на 28.12.2023 в 14:15:09 #2А от Русия само цветя и мир излизат сигурно
ВълкСчадъР
на 28.12.2023 в 12:39:44 #1САЩ трябва да се оттегли за една година, да видят италианските и испански шунди как се кръпа дръпа