Главният прокурор на САЩ Уилям Бар призова Вашингтон и неговите съюзници да обмислят да поставят своя "голям пазарен и финансов мускул" зад Nokia или Ericsson, за да ги направят "далеч по-сериозен" конкурент на китайския телекомуникационен гигант Huawei.
Повтаряйки коментари, направени от американския държавен секретар Майк Помпео в Лондон през миналата седмица, Бар охарактеризира Китай като "диктатура, при която върхушката на Комунистическата партия ревниво пази монопола си върху властта", като подчерта, че САЩ и техните съюзници "със сигурност трябва активно да обмислят" да подкрепят некитайски компании по отношение на изграждането на 5G мрежата.
Според Бар Западът би могъл да подкрепи финландската и шведската телекомуникационни компании, като гарантира "американската собственост върху контролен пакет, пряко или чрез консорциум от частни американски и съюзнически компании".
Бар коментира темата по време на конференция за Китай и неговите "икономически злоупотреби", като директорът на ФБР Кристофър Рей и директорът на Националния център за контраразузнаване и сигурност Уилям Иванина също се изказаха. Преди конференцията Иванина твърдеше, че Китай краде търговски тайни от САЩ на стойност между 300 и 600 млрд. долара годишно. Посолството на Китай във Вашингтон отхвърли твърденията като "напълно безпочвени".
По време на събитието Бар определи Китай като "най-голям геополитически противник" на Америка и предупреди, че е "пред другите и вече е водещ по отношение на 5G", превземайки 40 процента от пазара и "агресивно преследвайки целите си".
Коментарите на американския главен прокурор бяха направени само ден след публикуването на информация на "Ройтерс", която се позовава на източници, че висши американски официални лица, включително министърът на търговията Уилбър Рос, Помпео и министърът на отбраната Марк Еспър са планирали да проведат среща с китайските си колеги по-късно този месец, за да обсъдят предстоящите нови ограничения срещу Huawei.
Миналата седмица, след като беше информиран от службите за сигурност на Обединеното кралство, британският премиер Борис Джонсън официално предостави на Huawei роля в създаването на 5G мрежите на страната. Видимо озадаченият американски държавен секретар Помпео се срещна с британския си колега Доминк Рааб скоро след това, като той разкритикува остро Пекин и Китайската комунистическа партия като "централната заплаха на нашето време" и предупреди, че решението на Великобритания "създава риск" за западната сигурност.
halo
на 07.02.2020 в 18:30:32 #3Гафе, купи си "Хуявей" и ще ти гледам сеира, както на един съсед.
projekt
на 06.02.2020 в 23:50:09 #2досега не е се случвало САЩ да дадат. САЩ взимат ресурси от "приятелската страна като й продават технологии, сигурност" енергийни ресурси или др. след като са взели парите могат да върнат малка част от тях като "субсидии". това разбира се не е само практика на САЩ. така правят всички големи държави спрямо по слабите си "партньори". ето нас например ни натиснаха да спрем блоковете на Козлодуй, а сега се чудим защо тока ни е скъп и защо продаваме евтин ток от АЕЦ, а купуваме скъп от ВЕИ и американски централи. така САЩ се държат с партньорите си. принуждават ги да купуват ресурси от САЩ на по високи цени от пазарните. ак откажеш следва демократизиране чрез смяна на правителството и избиране на такова което ще е съгласно да плаща. по този начин държавата излезе от всички сфери на бизнеса и търговията и ги прехвърли на големи американски и европейски фирми и с малки изключения от енергетиката ги прилапаха руснаците. за съжаление нито САЩ нито Русия са приятели на България. и двете държави си гледат единствено икономическия интерес. сами тук има глупаци да скачат и да защитават едните или другите.
emilioner
на 06.02.2020 в 20:32:31 #1САЩ е богата държава.Ще даде субсидии на всяка държава която изгражда 5g мрежа без участието на HUAWEY.