Атентатът на летище "Ататюрк" доказа, че страната-членка на НАТО Турция е на прицела на международния тероризъм. Само че основната отговорност носи държавното ръководство в Анкара, посочва Баха Гюнгьор, цитиран от Дойче веле.
Ето аргументите му:
Равносметката от бруталния терористичен удар на истанбулското летище "Ататюрк" е стряскаща - не само заради многото жертви. И досега е неясно как изобщо терористите са успели безпрепятствено да проникнат с техните оръжия и колани с взривни вещества чак до международния терминал на най-голямото турско летище. Затова основният въпрос сега е не дали, а кога отново ще видим грозното лице на тероризма.
Кой плаща цената?
Последните опити на турския президент Ердоган да покаже, че държи здраво юздите и че гледа напред, се оказаха безвъзвратно закъснели. При това неговите маневри за обрат в отношенията с Русия и с Израел бяха особено важни - не на последно място поради факта, че тайните служби на тези две страни разполагат с огромно количество информация за това в каква посока се развива тероризмът и кои страни и региони са особено застрашени. Дали те се борят активно срещу този тероризъм и дали изобщо има ефективни мерки срещу него, е съвсем друг въпрос.
Не само Русия и Израел, но и САЩ и европейските им съюзници отдавна вече наблюдават как Турция се превръща в гнездо на уж религиозно мотивирания международен тероризъм. А цената за грешните политически преценки на Ердоган плащат хората, които стават жертва на нови и нови атентати. Плаща и цяла Турция - заради икономическите щети, които хвърлят страната с десетилетия назад. Но който не зачита резултатите от парламентарни избори, отхвърля решенията на Конституционния съд с аргумента, че „не заслужавали внимание”, и прекратява политиката за помирение с кюрдите, неизбежно надува платната на антидемократичните сили, на враговете на демокрацията.
Раболепно аплодираните речи на Ердоган, в които той неуморно обещава на своя народ по-добри и по-сигурни времена, могат да се харесат само на некритичните привърженици на системата и, естествено, на онези, които извличат ползи от нея. А всички критици, всички журналисти и учени, чиито убеждения не съвпадат с възгледите на Ердоган, получават не обществено признание, а съдебни процеси и затворнически присъди.
Турция след 14 години Ердоган
Изводът от всичко това е елементарен: който отслабва структурите на демократичната правова държава, който ограничава свободата на мненията и на печата, който иззема функциите на важни сектори от държавния апарат като полицията и правосъдието, неизбежно прокарва пътя на тероризма.
Турската република, която през 2023 ще отпразнува своята 100-годишнина, първоначално имаше за цел да се развива като модерна, западна цивилизация. Но онова, което я заплашва днес - след 14-годишното господство на Ердоган, е да затъне в блатото на войните и терора. Блато, което добре познаваме от целия близкоизточен регион. Затова Ердоган ще направи добре, ако спре да реагира толкова чувствително на всички критики и най-сетне започне да действа в унисон със защитниците на европейските ценности. Да, това само по себе си няма да спре тероризма, но по-голямата близост с Европа би породила поне надеждата, че настроенията в самата Турция биха могли да се променят към по-добро. За да се сложи най-сетне край на тази убийствена поляризация на турския народ, която носи само злини.
Sting_5
на 01.07.2016 в 08:59:51 #4Единият от терористите е пребивавал в България....Руското правосъдие го е изискало да му бъде предадено за обвинение в тероризъм. България отказва и му дава политическо убежище...Така поне твърдят от БТВ. Не знам защо така се е случило. Може би , защото нещастният терорист е щял да бъде осъден и ще лежи в руски затвор.Вместо да се разхожда на воля у нас и в братска Турция.Та нали Русия ни е враг.Откъде накъде ще им сътрудничим.....
Bez masca
на 01.07.2016 в 08:20:55 #3Единственото вярно нещо в тази глупава статийка на Дойче Веле е, че на Ердоган му е крайно необходима информация от руските и израелските тайни служби. А това за което не пише в нея е, че който играе фокстрот с терористите, рано или късно се превръща в терорист.
Mithrandir
на 01.07.2016 в 00:52:06 #2Дойче веле? Не благодаря!
achird
на 30.06.2016 в 22:00:44 #1Ясно е на чия страна е Баха Гюньор и по-скоро на чия страна не е. За съжаление турският народ подкрепя Ердоган. Изорите са красноречиво доказателство. Но Европейските ценности не предполагат вслушване във волята на народа когато тази воля не съвпада със тази на запада. Къде беше Европа когато Турция започна своето влияние над България? НАТО не реагира особено когато Турската армия навлезе в Кипър. Европа не реагира когато през Турция минаваха войници и оръжие за Сирия. Европа ръкопляска когато Турция започна да сваля самолети които се бореха срещу терористите. Ердоган направи взе решение което не се харесва на Запада и това не е подкрепата му за терористите - тя си продължава, то не е бомбандирането на кюрдите в Диарбекир - то си продължава, то е извинението за сваленият руски самолет и подновяването на руско-турските отношения. Това е което не се харесва на Европа. Ердоган винаги си е играл двойна игра и ще продължава, но в Турция се живее добре, в Турция бизнеса процъфтява, скоро ще имат Турски поток и милиони туристи, а европа ще плаща и ще посреща имигранти. Срещу Ердоган трябва да се играе по примера на Русия - твърдо и със преговори. Там да се говори за Европейски ценности е безсмислено, но Баха Гюньор и много други не искат да разбера това или по скоро това е линията на пропагандата.