Министерството на външните работи на Грузия изрази във вторник "дълбока загриженост" от решението на украинските власти да експулсират грузинския посланик от страната за консултации с неговото правителство. Причината за крайната мярка е бившият грузински президент Михаил Саакашвили, който Украйна настоява да бъде предаден за лечение, се казва в изявлението.
В изявление на грузинското министерство на външните работи се посочва, че действията на украинските власти представляват крайна форма на изостряне на дипломатическите отношения и фактът, че официален Киев предприема тази стъпка срещу приятелска държава и нейния народ е за съжаление.
"Причината, посочена от украинските власти, прави тази стъпка особено неразбираема. Решението на Европейския съд по правата на човека за пореден път потвърди най-високите стандарти за защита на правата на Михаил Саакашвили. На фона на подобно развитие, решението на украинските власти нанася значителна вреда на стратегическите отношения между двете страни и представлява пряка намеса във вътрешните работи на една суверенна държава", се казва в съобщението.
Министерството на външните работи на Грузия се надява, че официален Киев ще преразгледа решението си и ще положи усилия за по-нататъшното развитие на исторически приятелските отношения между двете страни, се казва още в изявлението.
Посланикът на Грузия в Украйна бе извикан в украинското външно министерство на 4 юли за разговор заради отношението на грузинските власти към Михаил Саакашвили.
Припомняме, че в понеделник Саакашвили присъства на съдебно заседание чрез видеовръзка. Той показа колко е отслабнал по време на болничния си престой.
Украинският президент Володимир Зеленски изрази възмущението си от състоянието на лишения от свобода бивш президент на Грузия Михаил Саакашвили и обяви, че заради това Украйна моли грузинския посланик да се върне в Тбилиси.
Саакашвили очевидно е в тежко състояние и се нуждае от медицинско лечение.
Саакашвили, който изкара два мандата като президент между 2004 г. и 2013 г., в момента излежава присъда от шест години затвор за злоупотреба с власт, въпреки че международни правозащитни групи определиха присъдата му като политически мотивирана.
Има подозрение, че може да е бил отровен.
Президентът на Грузия Саломе Зурабишвили отказва да помилва Саакашвили.