Трибуналът на ООН за военни престъпления в Хага осъди бившия генерал на босненските сърби Здравко Толимир на доживотен затвор за геноцид по време на войната в Босна, съобщава Би Би Си.
Здравко Толимир бе осъден за участието си в убийствата на над 7000 мъже босненски мюсюлмани и момчета в Сребреница през 1995 г.
64-годишният Толимир бе арестуван в Сърбия през 2007 г. след като две години се укриваше.
Според съда бившият шеф на разузнаването е бил "дясната ръка" на командващия армията на босненските сърби генерал Ратко Младич, който се смята за главен виновник за клането в Сребреница в Източна Босна през юли 1995 г. и също е подсъдим в Хага.
Клането в Сребреница се смята за най-жестокото престъпление след Втората световна война и бе признато от Международния трибунал за геноцид.
Трима съдии на Международния наказателен трибунал за бивша Югославия признаха Толимир за солидарно отговорен от някои от най-известните престъпления срещу човечеството, извършени от сръбските сили по време на конфликта от 1992-95 г.
"Обвиняемият не само е знаел за намерение на другите за геноцид, но и сам ги е извършвал", каза председателстващият съдия Кристоф Флюг и допълни: "Той следователно е отговорен за престъплението геноцид"
Толимир се изправи, свали очилата си, прекръсти се три пъти докато четяха присъдата му, но не показа никаква емоция, когато му беше казано, че ще прекара остатъка от живота си в затвора.
Преди присъдата да бъде прочетена, генерал Толимир заяви: "Иска ми се тези процедури да се сключват в съответствие с Божията воля."
64-годишният се защити по време на процеса, твърдейки, че убийствата в Сребреница са част от военна операция срещу терористите, а не клане.
Той бе предупреден за "разрушително поведение" в съда.
След пристигането си в Хага имаше опасения за влошаване на здравето му и високо кръвно налягане.
Военният командир Младич и политическият лидер Радован Караджич са все още са подсъдими в Хага за контрола на сръбските жестокости по време на конфликта, в който са загинали около 100 000 души.
Припомняме, само преди дни сърбите реагираха остро на решението на Международния наказателен трибунал за бивша Югославия, който постанови оправдателната присъда за бившия партизански лидер на Косово. Решението на Хага дойде по-малко от две седмици, след като съдът освободи двама хърватски военни командири, които бяха обвинени във военни престъпления.
assense
на 12.12.2012 в 21:23:20 #2Парадокс, ако Международния трибунал постановява присъди с доживотен затвор, то излиза, че г-жа Вицепрезидентката Попова иска да заблуди целокупния български народ, че тази присъда не съществува в цивилизования свят и не е било присъщо да бъде прилагана в една европейска държава като БГ, която е член на ЕС. Да върви по пътя към казана на греха си, че тази същата Вице иска по този начин да оправдае корупционните схеми, които се налагат за виновните осъдени лица да си плащат постановената им миза за откупване на свободата им и тяхното предсрочно освобождаване с подписани от същата тази Г-жа предсрочни амнистии за привидно добро поведение, а жертвите ще останат в забрава под предлога,че времето ще излекува болката от душевните им рани. Така постъпваше и предишната Президентска администрация с подписите на Ангел Марин и със съгласието на Първанов за да рълнят хазната на партията си. Може само да анатемосаме подобно решение от устата на тази Госпожа и нейния патрон.
vesso65
на 12.12.2012 в 18:53:39 #1А изгонените цигани от Косово какво е? Военни престъпници са хората които са сключили споразумение анклава да е демилитаризиран и са го нарушили. Освен това с тяхно знание двете босненски армии в анклава са безчинствали по Коледа в съседните сръбски села. Не съм фен на сърбите, но и мен да ме удрят в гръб ще отмъстя. Да не говорим, че като са дошли сърбите, са изтеглени само офицерите, а войниците са се скрили между цивилните и в горите. Та кой носи повече отговорност за Сребреница? Вайа сат не са СИ ЕН ЕН. Архивните кадри показват съвсем различно от насажданите твърдения. Да не се показват само масовите гробове, те са последствието А как се е стигнало до тях. На кадрите ясно се вижда, че сърбите се държаха с уважение към жените, децата и възрастните хора. Само да им видите мръсните физиономии на изродите когато се предаваха на сърбите."Да бе мирно седяло не би чудо видяло" ще кажат старите хора.