Повече от 1500 протестиращи се събраха в центъра на гръцката столица Атина в неделя, за да се противопоставят на закона, който ще легализира еднополовите бракове в Гърция. Законопроектът трябва да бъде гласуван в парламента до дни, съобщава АП.
Консервативното правителство на Гърция подкрепя законопроекта, но той ще изисква гласове от централните и левите опозиционни партии, за да бъде одобрен. Въпреки това дори някои лявоцентристки депутати се обявиха против законопроекта.
Организаторите на митинга в неделя - религиозни групи - описаха законопроекта като заплаха за традиционното семейство. Много от протестиращите скандираха "Долу ръцете от нашите деца".
"За съжаление, "пробуденият" дневен ред достигна и Гърция и този дневен ред включва браковете на хомосексуалисти", каза пред АП Димитрис Нациос, лидер на крайнодясната и силно религиозна партия "Ники". Гърция е християнска православна страна и нашата традиция не позволява това. Ние познаваме и уважаваме един вид брак: православната християнска сватба. Нашата конституция също не предвижда това, така че този законопроект е противоконституционен и противоречи на нашата вяра в Христос", каза Нациос.
Партията "Ники", основана през 2019 г., влезе в парламента през 2023 г. На последните избори през юни тя се класира на шесто място с 3,70% от гласовете и вкара 10 депутати в 300-членното събрание.
Припомняме, че през 2015 г. Гърция призна споразуменията за съжителство за еднополови двойки, като им предостави някои права и предимства, но все още нямат право да имат или осиновяват деца като двойка.
Гърция осъществи редица реформи през последното десетилетие, за да подобри правата на ЛГБТ+ в страната. Правителството изготви национална стратегия за правата на ЛГБТ+, но общността обяви, че реформите, които Гърция е въвела преди това, не са стигнали достатъчно далеч.
Законопроектът ще позволи осиновяването на деца, но не и сурогатното родителство.
Проучване на Alco през януари показа, че 35% са съгласни и 49% са против, докато 16% са отказали да отговорят. Повечето от недоволните се противопоставят на осиновяването на деца или сурогатното родителство от двойки от един и същи пол.
Православната църква се противопоставя на браковете сред ЛГБТ+ хората. Около 80-90% от 11-милионното население на страната се идентифицират като православни гърци.
Реформата може да се окаже предизвикателство за премиера Кириакос Мицотакис, който също е изправен пред опозиция по въпроса в своята партия и кабинет. Мицотакис каза, че ще има достатъчно време за обществена консултация, за да убеди гражданите и депутатите от неговата партия.

Източник: EPA/БГНЕС
През януари той заяви, че: "Това, което ще променим е равенството в брака, което означава премахване на всякаква дискриминация, основана на сексуална ориентация. Не е нещо революционно, различно от това, което се прилага в други европейски страни. Говорим за граждански брак, а не за религиозен, каза Мицотакис. Няма да експериментираме с по-напреднали идеи, добави Мицотакис.