Италианското правителство обяви режим на хуманитарна катастрофа заради наплива на хиляди бежанци от Тунис, принудени да напуснат страната след т. нар. "жасминова революция" през януари, съобщи АФП.

Освен това италианските власти разпоредиха създаването на специален комитет, който да се заеме с имиграционния проблем.

През последните дни на италианския остров Лампедуза в Средиземно море са пристигнали близо 4000 бежанци от Северна Африка, предимно от Тунис. Само днес островът е приел 8 морски съда с 214 бежанци на борда.

Италианските власти са организирали въздушни превози за преместване на наводнилите острова бежанци из други части на страната.

Пристигналите от Северна Африка имигранти се насочват към специализирани центрове в Сицилия и южната част на Апенинския полуостров за установяване на самоличност и получавнае на документи.

В петък властите в Италия поискаха помощ от страните в Евросъюза във връзка със заплашващата страната хуманитарна катастрофа и поискаха разполагане на мисия на Frontex по бреговете на Тунис за ограничаване на имигрантския поток.

Припомняме, президентът на Тунис Зин ал-Абидийн Бен Али беше свален от власт на 14 януари след масови протести и властта в страната премина в ръцете на временно правителство.

В хода на безредиците от декември насам загинаха 219 души.