Хиляди хора по света остават без жизненоважна помощ, а редица хуманитарни организации са принудени да прекратят дейността си или да съкратят персонал заради решението на американския президент Доналд Тръмп да замрази повечето чуждестранни помощи за 90 дни. Това сочи проучване на Международния съвет на доброволните агенции (ICVA), обхващащо 246 хуманитарни организации. То е цитирано от "Ройтерс".
САЩ са най-големият донор на хуманитарна помощ в света, или бяха, предоставяйки около 14 милиарда долара през 2024 г. Въпреки това, в рамките на своята политика "Америка на първо място", Тръмп започна демонтиране на Американската агенция за международно развитие (USAID), която нарече "радикални фанатици". Това доведе до незабавни последици за кризисните зони по света.
Според доклада на ICVA две трети от анкетираните организации са засегнати от прекъсването на финансирането, като някои напълно са прекратили дейността си. Сред тях са центрове за терапевтично хранене, които предлагат грижи за недохранени деца и бременни жени.
"Хуманитарната архитектура се разрушава", предупреждава докладът на ICVA. Съкращенията оставят без достъп до животоспасяващо лечение хиляди хора, включително 1500 души, заразени с ХИВ. В Бразилия са закрити санитарни съоръжения за венецуелски мигранти, а в неназована азиатска страна над три милиона вътрешно разселени хора вече не получават хуманитарна подкрепа.
Спирането на финансирането е засегнало и мащабни медицински програми. В Южна Африка са спрени тестовете за обещаваща ваксина срещу ХИВ, а стотици милиони долари медицински доставки остават блокирани в различни точки по света. В някои случаи хората вече плащат с живота си - на границата между Тайланд и Мианмар болница, финансирана от САЩ, беше затворена, а пациент с белодробни заболявания, който разчитал на кислородна терапия, почина.
Най-силно засегнати са местните хуманитарни организации, които не разполагат с финансови резерви, за да преживеят тези 90 дни. В Южен Судан, Демократична република Конго и части от Азия най-малко 11 местни НПО са били принудени да прекратят дейността си.
"Трябваше да съкратим стотици служители... Това е отчайващо положение", заяви представител на международна хуманитарна организация.
Макар че Вашингтон прави някои изключения за финансиране на спешна помощ, експерти твърдят, че системата не работи ефективно. Бивши и настоящи служители на USAID разкриват пред "Ройтерс", че бюрократични пречки и липсата на достъп до платежните системи са блокирали одобрението и изпращането на средства.
Сред организациите, които вече съкращават дейността си, е Норвежкият съвет за бежанците, който е прекратил операции в близо 20 страни, включително Украйна, където спря спешната подкрепа за 57 000 души. Католическите служби за помощ (Catholic Relief Services), които имат около 5000 служители, също предвиждат съкращения.
Spotlight
на 20.02.2025 в 00:54:52 #2Ако върнат парите, които са откраднали тези организации, няма да има проблем. Сега страда крайния потребител.
Янко
на 19.02.2025 в 21:21:04 #1Норвежкият съвет за бежанците, отваряй портите на Норвегия да храниш - всеки норвежец ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да прибере поне 2-ма бежанци, а норвежкият кралски двор най-малко 100!!! Дерзайте!!!