Бразилия ще се оттегли от пакта на ООН за справяне с увеличаващата се миграция. Това обяви номинираният за бъдещ външен министър на страната, като с това страната се присъединява към САЩ, Израел и редица страни от Европейския съюз в отхвърлянето на споразумението, съобщава "Ройтерс".
Ернесто Арауйо, който ще встъпи в длъжност през януари в правителството на новоизбрания крайнодесен президент Жаир Болсонару, заяви, че международното споразумение е "неподходящ инструмент" за справяне с проблема и страните трябва да определят свои собствени политики.
С рекордните 21,3 млн. бежанци в световен мащаб, ООН започна работа по правно необвързващо споразумение, след като повече от 1 млн. души пристигнаха в Европа през 2015 г., мнозина бягащи от войната в Сирия и бедността в Африка.
Споразумението, което се опитва да се занимае с въпроси като защитата на мигрантите, интегрирането им и изпращането им в родните им страни, беше разкритикувано предимно от десни европейски политици, които твърдят, че може да увеличи имиграцията.
Всички 193 страни членки на ООН с изключение на САЩ договориха текста му през юли, но само 164 страни, включително представители на сегашното правителство на Бразилия, официално го ратифицираха на церемония в мароканския град Маракеш вчера.
"Правителството на Болсонару ще се отдели от Глобалния пакт за миграцията ... неподходящ инструмент за справяне с проблема", написа Арауйо в "Туитър" след приемането на пакта, допълвайки: "Имиграцията не трябва да се разглежда като глобален въпрос, а по-скоро в съответствие с реалността във всяка страна."
По думите му, Бразилия ще продължи да приема бежанци от съседна Венецуела, но че "основната цел е възстановяването на демокрацията" в тази страна.
Болсонару, който встъпва в длъжност на 1 януари, прие твърда позиция, както я определят опонентите му, по въпроса за имиграцията. През 2015 г. той беше цитиран да определя бежанците, идващи в Бразилия, "изметът на земята".
Десет страни, предимно в бившия комунистически блок в Източна Европа, обявиха, че се отказват да са част от Глобалния пакт за миграцията на ООН, докато Чили обяви през уикенда, че ще стори същото.