Латвия планира да повиши разходите си за отбрана до 5% от БВП до 2028 г. Това съобщава PAP, като цитира изявление на президента Едгарс Ринкевичс. То бе направено на фона на опасенията от агресия от страна на Русия.
Говорейки във Варшава след разговори с полския си колега Анджей Дуда, Ринкевичс каза, че се надява страните от НАТО да се споразумеят за разходи за отбрана от 3,5% - повече от сегашните 2%, като някои страни ще трябва да харчат повече.
"Това е нивото, за което трябва да говорим, каза той. Държавите, които са пряко застрашени, трябва да помислят за по-високи разходи за отбрана".
Бюджетът за отбрана на Рига за 2025 г. възлиза на 3,45% от БВП, според Министерството на отбраната на Латвия.
Ринкевичс описа Полша като съюзник и стратегически партньор на страната си.
Регионалната сигурност беше на първо място в дневния ред на разговорите на двамата президенти във Варшава, като акцентът беше върху източния фланг на НАТО, както и международното напрежение и перспективите за мир в Украйна.
Ринкевичс е на двудневно посещение в Полша. В понеделник, на третата годишнина от избухването на войната, той присъства на срещата на върха "Подкрепете Украйна" в Киев.
Двамата президенти изразиха надежда за траен мир в Украйна.
"Най-важното е да спрем умирането на хора, да сложи край на агресията на Русия срещу Украйна и да бъде постигнат траен мир, който ще осигури сигурност и на други страни, включително на нас от източния фланг на НАТО", каза Дуда.
Президентът на Латвия каза, че "Украйна трябва да остане силна държава", като добави, че това е важно за общите интереси на Европа.
"Мирът трябва да бъде справедлив и траен, каза той. Разбира се, това е лесно да се каже, но ще бъде трудно да се постигне."
Дуда каза също, че се надява усилията на президента на САЩ Доналд Тръмп да започне мирни преговори да доведат до преки преговори между Москва и Киев.
Припомняме, че редица страни в НАТО вече обявиха, че ще повишат разходите си за отбрана. Сред тях е и Полша.
Също така се обявиха и за изпращане замразените руски активи на Украйна.
oxoo
на 25.02.2025 в 21:45:44 #2Даже не научиха урока,че само големите,равнопоставените, сядат заедно да ядат и пият!
hmmm
на 25.02.2025 в 20:51:10 #1И Латвия като Македония няма 2 милиона жители, на кой се ежат като даже 1 полк северно корейци ще ги разбие.