Предложението на Европейската комисия (ЕК) за етикетиране на определени инвестиции в газови и атомни електроцентрали като благоприятни за климата беше посрещнато с критики, включително заплахата със съдебни действия от Австрия, информира ДПА.

"Ако тези планове бъдат приложени такива, каквито са, ние ще съдим", написа в "Туитър" австрийският министър за климатичните действия Леоноре Гевеслер, след като ЕК обяви проектозаконодателството вчера.

Предложението е спорно и идва на фона на полемика за това какво означава "чиста" енергия.

Радев: Идеята ядрената енергия да се признава за „зелена“ се налага все повече в ЕС

Радев: Идеята ядрената енергия да се признава за „зелена“ се налага все повече в ЕС

Липсва информация как е гласувал по темата за Русия……

Поддръжниците твърдят, че захранваните с газ централи заради това, че са по-чисти от въглищата и други алтернативи, помагат на икономиките по пътя към екологично устойчиво бъдеще. Ядрената енергия ще бъде етикетирана като зелена, защото не отделя парникови газове.

Ала опонентите настояват, че газът все пак не е достатъчно чист и посочват дългосрочните рискове от радиоактивни отпадъци, произвеждани от ядрената енергия.

Предложението определя строги условия за класифициране на инвестиции като благоприятни за климата.

България и още 9 страни от ЕС зоват атомната енергия да бъде включена в "зеления" списък

България и още 9 страни от ЕС зоват атомната енергия да бъде включена в "зеления" списък

От атомната енергия имало и икономическа полза

Например инвестициите в атомни електроцентрали ще се смятат за зелени само ако използват най-новите технологични стандарти и включват конкретен план за съхраняване на атомни отпадъци, които да влязат в употреба най-късно до 2050 г.

Те също така ще трябва да си осигурят разрешение за строеж до 2045 г. според документи, видяни от ДПА.

Гевеслер обвини Европейската комисия, че се опитва да "озелени" ядрената енергия и природния газ. "Ядрената енергия е опасна и не е решение в борбата срещу климатичната криза", отсече тя.

Австрийската министърка беше подкрепена от социалдемократите в германския Бундестаг.

Притеснения в Германия за съхранението на радиоактивните отпадъци от АЕЦ

Притеснения в Германия за съхранението на радиоактивните отпадъци от АЕЦ

Един от големите проблеми на ядрената енергетика

"Германия трябва да изчерпи всички възможности, за да предотврати популяризирането на тази технология на европейско ниво", подчерта Матиас Миерш, заместник-председател на групата на Социалдемократическата партия в Бундестага.

"Ядрената енергия не е устойчива и няма абсолютно никакъв икономически смисъл", настоя той.

Той посочи разходите за съхранение на ядрени отпадъци и подчерта, че нови атомни централи не могат да бъдат финансирани "без огромни субсидии".

"Бъдещето трябва да принадлежи само на възобновяемите енергийни източници - особено на ниво ЕС", настоя Миерш, чиято партия предвожда коалиционно правителство заедно със Зелените и Свободните демократи.

Германия спира три от последните си шест АЕЦ-а

Германия спира три от последните си шест АЕЦ-а

Останалите три ще бъдат изключени до края на 2022 г.

"Ако субсидиите за ядрена енергия се добавят заедно с ценообразуването на въглерода, резултатът ще бъде огромно изкривяване на конкуренцията. Вместо това се нуждаем от дебат за аналогичното ценообразуване на ядрената енергия", отбеляза още Миерш.

От своя страна природозащитната организация WWF също разкритикува предложението на ЕС.

"Мотото на Европейската комисия за ядрената енергия и природния газ изглежда е: затворете очите си и се надявайте на най-доброто", коментира Матиас Коп, ръководител на отдела за устойчиво финансиране в WWF Германия.

След месеци отлагания ЕК даде на експертни групи на страни членки само осем работни дни, за да отговорят на проекта, добави той, обвинявайки Брюксел в опит да избегне критични гласове от областта на науката.

Германия компенсира с милиарди енергийните компании заради отказа от АЕЦ-ите

Германия компенсира с милиарди енергийните компании заради отказа от АЕЦ-ите

Последната АЕЦ в Германия ще бъде спряна най-късно до края на 2022 г.