Европейската промишленост увеличи инвестициите си в научноизследователска и развойна дейност (НИРД) с 9,8 % през 2023 г., което надмина растежа на корпоративните инвестиции в НИРД в САЩ (+ 5,9 %) и Китай (+ 9,6 %) за първи път от 2013 г. насам. 

С това се похвалиха от пресцентъра на Европейската комисия, позовавайки се на данните от новото издание на Индекса на ЕС за индустриални инвестиции в научноизследователска и развойна дейност, публикувано днес.

През 2023 година ЕС е на второ място в света по частни инвестиции за научноизследователска и развойна дейност, които са 18,7 %, като се нарежда след САЩ, където частните инвестиции в НИРД са 42,3 %, но съюзът изпреварва Китай (17,1 %) и Япония (8,3 %).

Въпреки забавянето на растежа на НИРД в световен мащаб - през 2023 година те са се увеличили с 7,8% спрямо 2022 година, когато има ръст с 12,6%, първите 2000 дружества са инвестирали рекордните 1257.7 милиарда евро в научноизследователска и развойна дейност през 2023 г. Първите 50, сред които 11 дружества от ЕС, са допринесли за 40,1% от инвестициите, което показва силна концентрация на научноизследователска и развойна дейност сред най-големите участници.

Екатерина Захариева, комисар за стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите, коментира данните, като заяви, че инвестициите в научни изследвания и иновации ще определят икономиката, промишлеността и конкурентоспособността на утрешния ден.

Тя посочи, че се разчита на приноса на европейските корпоративни лидери, за да се спомогне за преодоляване на различията в иновациите с други региони по света. Стабилните иновационни екосистеми ще стимулират нашите стартиращи предприятия и МСП и ще допринесат за нашия споделен просперитет, като се основават на стабилната ни промишлена база, заяви Захариева.

ЕС отделя 900 млн. евро за развитие на критичните технологии

ЕС отделя 900 млн. евро за развитие на критичните технологии

Брюксел цели да предотврати попадането на европейски технологични компании в чужди ръце