Върховният лидер на Иран заяви, че е възможно постигането на нова сделка със Запада относно ядрената работа на Техеран, ако ядрената инфраструктура на страната остане непокътната, на фона на безизходицата между Техеран и Вашингтон за съживяване на ядрения пакт от 2015 г. Това предаде агенция Ройтерс.
Преговорите между Техеран и Вашингтон за спасяване на ядреното споразумение с шест големи сили са в застой от септември, като и двете страни се обвиняват взаимно, че отправят неразумни искания.
Предпазливото одобрение на аятолах Али Хаменей идва дни след като и Техеран, и Вашингтон отрекоха информация, че са близо до временно споразумение, според което Техеран ще ограничи ядрената си програма в замяна на облекчаване на санкциите.
Няма нищо лошо в споразумението със Запада, но инфраструктурата на нашата ядрена индустрия не трябва да се докосва, изтъкна иранският лидер.
Споразумението от 2015 г. ограничи дейността на Иран по обогатяване на уран, за да затрудни Техеран да разработва ядрени оръжия, в замяна на премахване на международните санкции. През 2018 г. тогавашните САЩ Президентът Доналд Тръмп напусна пакта и наложи отново санкции, които осакатиха икономиката на Иран, карайки Техеран постепенно да надхвърли ядрените ограничения на споразумението.
По думите на аятолах Али Хаменей Иран никога не е възнамерявал да създаде ядрено оръжие. Обвиненията, че Техеран търси ядрени оръжия, са лъжа и те го знаят. Ние не искаме ядрени оръжия поради нашите религиозни убеждения, поясни той.
Според Хаменей, който има последната дума по всички държавни въпроси като ядрената програма на Иран, ядрените власти на страната трябва да продължат да работят с ядрения наблюдател на ООН в рамките на предпазните мерки. Също така той призова иранските власти да не се поддават на прекомерните и фалшиви искания на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
beyonder-realm
на 11.06.2023 в 19:17:58 #4Замисляли сте се защо американците не пуснаха бомбата над Токио, а над много по- малки градове, където беше концентриран военно промишления комлекс на Япония? Много експерти са правили проекции какво е щяло да се случи без бомбите и резултатът е винаги продължителна война с много повече жертви, най-малко милион отгоре. А Япония под американско влияние стана втора икономика в света и до днес двете държави са тесни партньори. Може би японците знаят по-добре отвсички русофили и осъзнават, че сами са си го причинили с това, че нападнаха САЩ. Япония се освободи от имперските си амбиции и стана държава за пример. Без бомбите това беше невъзможно.
beyonder-realm
на 11.06.2023 в 19:03:10 #3Западът е проводник на технологичния прогрес, защото демокрацията дава свобода на индивида да разгърне умствения си потенциал и сумарно това се превръща в цунами от иновации. Всички модерни технологии идват от запад. Изтокът може само да копира чрез индустриален шпионаж и затова винаги изостава технологично. Неговият стожер, Китай, е 10-15 години назад в чиповете, които управляват всичко, а това е една пропаст, която никога няма да се затвори, докато там е тоталитаризъм. Иран пък изобщо няма какво да ги коментирам. Истинска трета световна война би завършила за нула време в полза на Запада, но той не го иска, защото не може да прихване всяка една ракета и не е готов да жертва хора. Изтокът пък няма проблем с жертвите, но няма да посмее, защото знае, че ще изчезне напълно. Затова ядреният въпрос изобщо не ме притеснява. Няма да се стигне до там. Дори един диктатор да е самоубиец и да даде заповед за удар, има няколко офицера по веригата, които трябва да оторизират командата. Вероятността всички те също да са самоубийци е нулева. Това вече се е случвало два пъти в СССР през 60-те и 80-те - офицер отказва да вкара кода си.
beyonder-realm
на 11.06.2023 в 19:01:45 #2про руско китайски Иран
beyonder-realm
на 11.06.2023 в 19:00:41 #1Западните държави не биха могли да попречат на Иран да се сдобие с ядрено оръжие, ако си беше поставил такава цел. Ето че косвено потвърждава че иска ядрено оръжие, самото споменаване а не неговото отричане дефакто потвърджава това, Запада не би спрял сдобиването но докато още са в началото на неговото придобиване в количество , Запада може и то с 110% сигурност ако си наложи това да спре режима на Техеран дори неговото сваляне дългосрочно с всички средства а това означава че е напълно възможно въоържените сили на Иран да загубят катастрофално в война с Запада, все пак Запада нищо негуби с един